Маршові сходи і їх види

Сходові конструкції поділяються на кілька типів, які залежать від певних параметрів. Так, найбільш популярним рішенням вважаються маршеві сходи в будинку. Така конструкція найкраще вписується в простір великої площі. Що ж являють собою маршеві сходи, якими вони бувають і які їхні плюси?

 

Як влаштовані маршеві сходи?

будова маршевих сходів

При виготовленні сходів враховують житлові особливості, зокрема, площу приміщення. Для компактних будинків підходить гвинтова конструкція, в приватних заміських будівлях встановлюють варіанти з сходовим маршем.

Суть маршевих сходів між поверхами в маршах – прямих підйомах зі сходинами. Кожен з них складається з прольотів від 3 до 11 сходин. Така композиція вважається одномаршевою. Якщо її довжину потрібно збільшити, тоді створюють проміжні майданчики, які з’єднують необхідну кількість маршів. В такому випадку виділяють вже і дво- і трьохмаршеві сходи.

У свою чергу схеми виготовлення маршевих сходів визначають моделі закритого (є підсходинки) і відкритого типу (немає підсходинок). Різниця полягає в косоурах і тятивах.

Вони відрізняються своїми особливостями:

 • легкий підйом забезпечує марш в межах 10-11 сходин;
 • велику кількість сходин розбивають на декілька прольотів;
 • ширина маршу визначає цей же параметр проміжної площадки (вони дорівнюють);
 • довжина маршу кратна кроку;
 • висота підсходинки дорівнює середньому кроку людини;
 • кут підйому маршу становить 30-45 градусів.

будова косоура

Основа проектування будь-яких маршових сходів з металу, дерева або іншого матеріалу – це косоур. Він являє собою балку з цільного матеріалу, що забезпечує підвищення міцності і безпеки. Їх кількість варіюється в залежності від розмірних параметрів і видів сходів. Так, для вузьких прямих маршових сходів знадобиться один косоур, а ось для більш широких з декількома маршами – два і більше.

Вузькі дерев’яні або металеві маршеві сходи можуть мати кілька типів косоурів. Так, для невеликих моделей використовують цілісні або збірні варіанти. Збірні відрізняються від інших тим, що їх елементи зварені і скріплені між собою.

Ще одним елементом споруди є тятива. Це так звані балки, що лягають в основу, закриваючи торці. Більш сучасним варіантом є больця. Вони представлені у вигляді кріплень з металу (опор і болтів), що з’єднують воєдино сходини, ригелі, поручні та інші елементи, дозволяючи встановити всю конструкцію на стіну.

види сходин

Основа будь-якої моделі – це, звичайно ж, стходини. Залежно від виду і типу конструкції вони можуть бути поворотними, прямокутними, округлими, радіусними або зовсім мати незвичайний дизайн.

Додатково як елемент прикраси застосовуються перила і балясини. Форми, деталі і матеріали цих елементів підбираються залежно від типу конструкції, її основних матеріалів і дизайну інтер’єру.

 

Компонування маршових сходів: види

маршеві сходи з майданчиком

Основна класифікація розділяє конструкції в залежності від кількості маршів на одно-, дво- і багатомаршеві види. Два і більше встановлюються в разі, якщо висота прольоту перевищує 3-4 метра. Ціна двомаршевих сходів з майданчиком, звичайно, буде вище, ніж у класичної прямої моделі.

Також вони діляться в залежності від типу матеріалу: бетонні, дерев’яні, металеві, скляні та інші, кожен з яких має свої особливості та переваги.

Окремо присутні наступні типи:

 • Закриті: використовується в разі, якщо необхідно прибрати акцент з місця установки і максимально приховати зону підйому і спуску;
 • Відкриті на двох косоурах: головна особливість – прямокутний перетин, а також великі сходинки і наявність обов’язкових огороджувальних елементів;
 • Відкриті з одним косоуром: не має класичних сходинок, через що потребує додаткових елементах для посилення міцності.

Міжповерхові висота, площа кімнати і індивідуальні вподобання впливають на вибір виду та компонування. Їх фактично можна розділити на дві групи: прямі і поворотні.

прямі маршеві сходи

У прямих одномаршевих сходах немає поворотів, вони становлять один проліт, який об’єднує поверхи. Вони зручні, міцні і оптимальні для стандартного приватного будинку. Поворотні компонуються з декількох маршів і обладнуються площадкою. Такі конструкції з однаковою висотою сходин, що і у прямій, здатні ефективніше економити простір.

Поворотні дерев’яні або сталеві моделі рекомендують монтувати біля стін, щоб раціонально заповнити  простір під сходами нішами, шафами, полицями та іншим.

Маршові сходи на другий поверх діляться на підвиди:

 • Г-подібні: з’єднання маршів здійснюється під прямим кутом;
 • П-подібні: складається з двох маршів, з’єднаних між собою майданчиком
 • 3-секційні: всі три марші розташовані один до одного під кутом 90 градусів;
 • Трапецевидні: найчастіше застосовуються в приміщеннях з нестандартним плануванням;
 • Закруглена: криволинейная модель з кутом обороту в 360 градусів;
 • Комбінована: складається з елементів різних підвидів.

консольні сходи

Ще одним різновидом сходів з майданчиком на другий поверх є консольні. Цей тип характеризується незвичайною установкою сходин, частина яких монтується в несучу стіну, а інша залишається висіти в повітрі. Для цього використовують тільки міцні і товсті стіни, оскільки на цю частину сходин приходиться найбільше навантаження. Ще одним важливим чинником такого виду є використання більш товстих матеріалів – до 6 см. Крім того, ціни таких маршових сходів досить високі.

Також можна купити маршові сходи хребтового типу. Головна їхня особливість полягає в процесі складання, в результаті якого один з елементів вкладається по черзі в інший. Таким чином формується своєрідний «хребет», що візуально подібний косоурному виду.

Ще однією особливістю хребтового типу є можливість створення гвинтової або спіралевидної форми. Вартість маршевих сходів такого плану буде істотно більше, ніж косоурних зважаючи на особливості виготовлення, збирання і монтажу.

 

Переваги маршових сходів в будинок на другий поверх

сходи на другий поверх

Подібні рішення для дому та квартири є найпопулярнішими з огляду на те, що зберігають природну механіку рухів під час підйому і спуску відповідно. Тому їх прийнято встановлювати як в приватних будинках, так і в багатоквартирних будівлях.

Основними перевагами маршових сходів з майданчиком і без є:

 1. Простота збирання: двохмаршеві металеві сходи або одномаршеві з дерева і інших матеріалів досить просто виробляються;
 2. Естетичність: універсальний зовнішній вигляд дозволяє вписати їх в будь-який інтер’єр – від бароко, до класики, лофта і хай-тека;
 3. Універсальність: кожен елемент може бути повернений під будь-яким кутом відносно іншого, що дасть можливість створення змієподібних і спіральних конструкцій будь-якого типу;
 4. Функціональність: простір під сходами може бути організовано економно і з розумом, з можливістю монтажу шафи, полиць і інших деталей інтер’єру;
 5. Довговічність: міцніша в порівнянні з іншими типами конструкція дозволяє витримувати більшу вагу протягом тривалого періоду;
 6. Надійність: на моделях цього типу можна переносити важкі предмети і габаритні вантажі.

Крім того, наявність великої кількості форм і видів сходів дозволить встановлювати такі рішення в приміщеннях з максимально обмеженим вільним простором, при цьому не викликаючи дискомфорту у мешканців.

А якщо ви хочете купити двохмаршеві сходи або будь-який інший тип сходової продукції – звертайтеся в нашу компанію, що пропонує безліч видів на будь-який смак і бюджет.