Маршові сходи. Як зробити?

Вона без всяких «наворотів» в конструкції. Зате надійна і проста в установці. А «навороти» і дизайнерську родзинку легко можна додати потім, коли будівництво будинку закінчиться. Що собою являє такий виріб?

Маршові сходи в будинок не дарма вибирають: віялове розміщення сходинок робить її марші пологими. При цьому виходить ще й значна економія площі: навіть в порівняно вузькому отворі місце для маршових сходів на другий поверх знайти можна. А тим більше запроектувати його спочатку. Але оскільки робиться така модель, як правило, із залізобетону, необхідний досвід при її установці. Словом, виготовленням маршових сходів повинні займатися фахівці. Уже після установки проводиться безпосередня обробка.

 

Вимоги до сходів в будинок своїми руками

Для правильного проектування мало підібрати матеріал і місце розташування. Важливо також ознайомитися з вимогами, що регламентуються ГОСТом і ДБНами.

чертеж маршевой лестницы

До таких вимог відносять:

 1. Якщо встановлюється одна конструкція – то ширина її маршу не повинна перевищувати 90 см;
 2. У разі, якщо потрібна установка декількох виробів – допустимо звузити ширину маршу;
 3. Висота сходинок повинна складати до 20 см, а їх кількість – не більше 16;
 4. Якщо присутні огорожі – вони повинні мати висоту 1-1,2 метра;
 5. Якщо встановлено прути – відстань між ними має бути не більше 10 см;
 6. Допускається використання тільки армованого або загартованого скла;
 7. Якщо ширина отвору складає до 1,10 м – перила допустимо встановлювати тільки з одного боку;
 8. Поручень повинен бути безперервним;
 9. Залежно від кута нахилу, підбирається і ширина – чим більше кут – тим більше ширина;
 10. Якщо поверхів більше, ніж два, повинен бути один проліт;
 11. Вільний простір між маршами не повинен перевищувати 5 см;
 12. Розмір майданчика між маршами повинен становити не менше 1,3 м;
 13. Радіус кривизни маршу за умови установки сходин забіжного типу повинен відповідати значенню 30 см.

норма угла уклона лестницы

Крім цього, початкові та кінцеві сходинки повинні бути добре освітлені в будь-який час доби.

 

Маршові сходи своїми руками: правильний вибір

Вони являють собою надійну і просту у використанні конструкцію, що ділиться на кілька основних типів в залежності від параметрів і компонування.

Вони можуть бути наступних типів:

 • одномаршевими;
 • двухмаршевими;
 • багатомаршевими;
 • поворотними;
 • напівповоротні в 180 градусів;
 • четвертьповоротні 90 градусів.

маршевая лестница на металлическом каркасе

Найбільш затребуваними вважаються одно- і двохмаршові сходи, що застосовуються в квартирах і приватних будинках. Залежно від кількості вільного простору, можна також доглянути варіант маршових сходів з майданчиком.

В умовах, коли від підлоги до точки входу на другий поверх можна прокреслити діагональну лінію, використовуються прямі рішення. В іншому ж випадку краще заощадити простір і використовувати поворотні сходи, простір під якими заповнюється на смак і вибір господаря.

Маршові сходи можуть бути прямми або криволінійними. Складаються з маршів з майданчиками для розвороту на 90 градусів. Якщо є можливість, градус розвороту можна збільшити. Щодо форми майданчиків між прольотами: це або з кутами (квадрат і прямокутник), або напівкругла.

Також їх поділяються за типом повороту:

 • Г-образні;
 • П-подібні;
 • Трапецеподібні;
 • Трисекційні.

Визначаються вони і по типу ступенів – відкриті і закриті. Відкриті в свою чергу проектуються без підсходинок, а закриті спираються на косоури.

лестница на центральном косоуре

Окремими різновидами вважаються консольні і хребтові типи. Консольні характеризуються особливістю установки сходин: частина приєднується до стіни, а інша зависає в повітрі. Для їх виготовлення використовують більш міцні і товсті матеріали (від 6 см завтовшки).

Хребтові представляють собою моделі, чиї елементи з’єднуються між собою і по черзі нашаровуються один на одного. Її відмінність – в широкому діапазоні можливостей проектування.

Детальніше про види маршових моделей можна прочитати тут.

 

Вибір матеріалу для сходів на другий поверх

Підбір матеріалу – основа створення якісного інтер’єрного рішення, а також шанс підкреслити вже готовий ремонт чимось новим і стильним. Від дерева до скла і металу – всі ці матеріали рекомендується вибирати виключно відповідно до своїх особистих смаків та уподобань.

Дерево

сочетание дерева и стекла

Найбільш прості в установці вироби. Застосовуються для виготовлення напівкруглих сходів або виробів прямого типу. Виготовляються в основному з твердих порід деревини. Відрізняються простотою установки, легкістю обробки матеріалу, а також можливістю самостійного виробництва.

Вже одне те, що на виготовлення йде натуральне дерево, забезпечує естетичний вигляд. Є безліч варіантів оформлення перил та вертикальних стійок, які зроблять дерев’яну деталь вашого будинку не тільки надійною, але і ексклюзивної, такою, якою ви її бачите.

Як правило, для цього використовують бук або дуб. Дерево повинно або вписуватися в інтер’єр, або виступати навмисним контрастом за кольором. Навіть двері в комору, що, як правило, зазвичай розташовуються  внизу, не повинні виглядати чужорідним тілом в вашому домі.

Метал

полностью металлическая лестница

Один з найбільш бюджетних варіантів, що має високу ступінь експлуатації і легкість у виготовленні. Металеві елементи дозволяють зварити будь-який тип сходового простору – з декором або без. Його основний плюс – в легкості догляду та відсутності корозії. Кращим варіантом стане сталь або латунь.

Окремо в сходовому ряду стоять маршові сходи з металу. Теж великий простір для фантазії, включаючи елементи карбування і кування. Але головне – правильно зварити сходи з листів з прокату, без яких вона не вийде. Зваривши, лист також правильно необхідно скрутити. Без знання зварювального процесу і досвіду роботи з металом навряд чи це вийде. Так що і металевий виріб в будинку треба довірити фахівцеві так само, як і створення проектів маршових сходів. І ще такі маршові металеві сходи можуть мати ажурний, витончений і легкий вид, залишаючись насправді надійними і витривалими.

Бетон

Основний плюс – це монолітність і єдність, простота створення, що впливає на вартість виготовлення маршових сходів. Оскільки бетон – холодний матеріал, додатково застосовується декоративне облицювання. Як правило, встановлюється така конструкція в приватних будинках з цегли або піноблоку.

Скло

лестница из стекла

Застосовуються для створення в будинках і квартирах з сучасним ремонтом під стиль лофт або хай-тек. Виготовляються із загартованого і міцного скла, частіше – з триплексу. Відрізняється унікальним дизайном і досить високою складністю в установці і експлуатації.

 

Як робиться сходи: основи проектування

Перш ніж замовити маршові сходи, необхідно задуматися про їх проектування. Створення дизайн-проекту – важливий момент під час побудови свого житла. З його допомогою можна продумати не тільки конструкційні рішення, але і безпеку і зручність використання.

Зробити маршові сходи досить легко, важливо врахувати місце їх розташування, близькість стін і комунікацій. Це дозволить визначити їх положення в просторі і розрахувати обсяги і параметри додаткових елементів.

технический параметры маршевой лестницы

Роблячи прямі сходи своїми руками, варто врахувати наступні нюанси:

 • Вхід в приміщення повинен розташовуватися якомога ближче до сходової групи;
 • Конструкція не повинна бути громіздкою, забираючи вільну площу приміщення;
 • Сходи повинні розташовуватися в напрямку приміщення, з якого здійснюється вхід на другий поверх;
 • Ширина маршу для житлового приміщення повинна становити не більше 1,40 м, мінімально – до 80-90 см в залежності від типу і поверховості будівлі;
 • Майданчик повинен мати ширину не менше 1,20 м;
 • Якщо на сходовій групі більше одного маршу – вони повинні мати рівні розмірні параметри;
 • Кількість сходин повинна бути не більше 16, але не менше трьох;
 • Кут нахилу повинен відповідати значенням 20-28 градусів;
 • Висота сходин маршу повинна коливатися від 12 до 20 см включно;
 • Висота огороджень повинна становити не менше 90 см;
 • Якщо є балясини – вони повинні перебувати на відстані не більше 80 см один від одного.

Немає точних вимог про те, де і як повинна розміщуватися прямі маршові сходи. Найчастіше їх розміщення залежить від вільного місця і можливостей підходу на другий поверх, а тому встановлюються вони в коридорі або передпокої.

Важливо також пам’ятати, що з метою забезпечення затишку і безпеки нижні і верхні сходини повинні бути добре підсвічені.

 

Як виготовити сходи своїми руками

Маршові сходи можна як купити, так і виготовити своїми руками, з огляду на деякі нюанси і аспекти цього процесу.

составляющие элементы лестницы

Спочатку необхідно провести розрахунки і зробити проект, а потім вибрати матеріал, що вплине на кінцеву вартість маршових сходів. Для прикладу візьмемо схему виготовлення класичного вироби з дерева, для якого застосовується дерев’яний брус.

Щоб виготовити маршову дерев’яні сходи своїми руками, дотримуйтесь цих кроків:

 1. Виготовлення косоурів, створення пазів і зубів, подальша шліфовка цільного бруса;
 2. Випилювання сходин з готового бруса (повинні бути однакової товщини, ширини і висоти);
 3. Створення підсходин і подальше кріплення сходин на основу за допомогою клею і шурупів;
 4. Випилювання або придбання готових балясин і поручнів і їх установка
 5. Закріплення перил за допомогою необхідного кріплення;
 6. Шліфування і просочення лаком і засобами проти корозії.

процес монтажа лестницы

А якщо вам потрібні якісні маршові сходи за приємними цінами – зверніться до наших фахівців. Ми гарантуємо нашим клієнтам індивідуальне виконання дизайн-проекту та виготовлення сходової групи з урахуванням всіх ваших побажань.