ДЕ ПОВИННІ БУТИ СХОДИ В БУДИНКУ

Облаштування сходів, в тому числі їх конструктивні параметри, сильно залежать від обраного місця розташування. Традиційно підйом-спуск влаштовують так, щоб зі сходового майданчика був доступ в усі основні приміщення будівлі і при цьому не було зайнято корисний простір.

Біля стіни

Розбираючись, де повинні бути сходи в будинку, необхідно вибрати один з двох варіантів – біля стіни або на відстані від неї. Варіант «під стіною» зручний тим, що опорну конструкцію сходів простіше кріпити до капітального елементу будівлі – стіни – тим самим скорочуючи витрати на виконання монтажних робіт.

У приватних будинках, де будують сходи з забіжними сходинками або одним-двома маршами, зручно влаштовувати їх у вигляді Г-образної або Т-подібної конструкції так, щоб найдовша ділянка спиралася на стіну.

Якщо є можливість оперти косоур або тятиву на дві стіни, це забезпечує більшу стійкість і міцність моделі.

Особливо значима така опора при консольному кріпленні сходинок або монтажі на больцях.

При влаштуванні сходового отвору можна сперти тятиви на дві стіни відразу – в цьому випадку не завжди потрібно влаштовувати окремі тятиви, досить жорстко затиснути сходинки в кладці паралельно розташованих стін.

Бажано, щоб опорні стіни були капітальними або мали посилення металевою інсталяцією (прихована тятива).

Окремий різновид такої моделі – сходи з забіжними сходинками або гвинтові в еркері або вежі. При наявності в них вікон такий монтаж одночасно вирішує питання з денним освітленням сходинок.

Окремо розташовані сходи

Якщо важко – або небажано – влаштовувати сходи біля стіни, має сенс розташувати їх окремо. Особливо часто це практикується для гвинтових сходів або моделей складної геометрії з забіжними сходинками.

Такий вид монтажу зручний, якщо одна або дві площадки сходів спирається на капітальну стіну або перекриття. Це частково знімає навантаження з підтримуючих елементів (опорного стовпа, косоурів, шнурів) і рівномірно розподіляє його по всій конструкції.

Для гвинтових сходів з опорним стовпом важливо правильно передати навантаження з основного несучого елемента на перекриття. Якщо опора недостатньо міцна, заздалегідь планується кріплення стовпа на один з базових елементів фундаменту.

Цікаво, що навіть розташована поруч зі стіною, така модель ніяк не спирається на неї, тому вважається, що стоїть окремо.