Правильний розрахунок сходів

Розрахунок елементів сходів: кут нахилу

Розрахунок ухилу сходів варто проводити, орієнтуючись на структуру приміщення, базові характеристики конструкції, а також будівельні нормативи. Мається на увазі, що для стандартного приватного будинку оптимальним ухилом буде показник в 40 °, проте кращим варіантом стане 30 °.

Однак рівень ухилу в градусах буде залежати безпосередньо від типу самих сходів:

 1. Внутрішні: кут в домашніх, квартирних або будинкових сходах повинен становити не більше 30-40 градусів;
 2. Сходи на горище: в залежності від свого виду, можуть мати кут аж до 60 градусів;
 3. Пандус: завжди повинні мати пологу поверхню і кут не більше 15 градусів;
 4. Вуличні: встановлюються в місцях великого скупчення людей, а значить кут повинен дорівнювати 30 градусам;
 5. Драбини: мають мінімальний кут, створений рівною, вертикальною поверхнею.

Щоб виміряти кут нахилу сходів, можна використовувати калькулятор, який легко відшукати в Інтернеті. Сходовий калькулятор дозволяє заощадити час, а також прорахувати необхідні параметри так, як це зробив би професійний майстер.

розрахунок кута нахилу сходів

З його допомогою можна прорахувати кути (і не тільки) в різних конструкціях – на тятивах, косоурах, з забіжними сходинами різних типів і багато іншого. Для цього необхідно ввести всі зазначені в калькуляторі параметри, а потім натиснути кнопку «розрахувати».

У калькуляторі сходів також можна знайти прорахунок кута, відштовхуючись від висоти і ширини безпосередньо самих сходин.

Виглядає це наступним чином:

Ширина сходин, см Висота стходин, см Кут, °
20 20 45
22 19 40
24 18 37
26 17 33
28 16 29
30 15 26
32 14 23
34 13 21
36 12 18
38 11 16
40 10 11

 

Другим способом прорахунку ступеня нахилу сходової конструкції є ручний, який поділяється на два базових способу.

Промірявши вручну глибину і висоту конструкції, можна геометричним шляхом визначити кут, що співпаде з тангенсом одного з кутів в прямокутному трикутнику. Для цього знадобиться наступна формула розрахунку сходів: tg(A) = h/s.

У другому випадку використовується той же геометричний спосіб, однак змиритися катет прямокутного трикутника за вказаною вище формулою.

 

Розрахунок сходин сходів по ширині і висоті

Ширина і висота сходинок – не менш важливі особливості, на які слід звернути увагу при створенні сходів в будинку. Вони відповідають за комфортне, зручне і безпечне пересування. Тому важливо правильно і пропорційно розрахуватися кроку сходів і сходин зокрема.

Як правило, висота сходин  близько 15-20 см – вважаються найзручнішим значенням. У разі, якщо вона має меншу висоту – то доведеться частіше робити крок, а якщо більше – то крокувати вище, ніж зазвичай.

оптимальні параметри сходин

рекомендовані розміри сходин

Оптимальною шириною сходин базових сходів вважається значення від 25 до 30 см. Ці значення гарантують, що на сходинку можна спокійно опустити всю ногу, не боячись, що п’ята буде балансувати на краю.

Розрахунок ширини сходинок сходів, а також їх висоти проводять за формулами безпеки, де за основу береться стандартний розмір кроку людини – близько 63 см, а також розмір ноги – до 45 включно.

В Інтернеті також можна зустріти калькулятор сходин, який дозволить прорахувати ці дані швидше і точніше. Знадобиться ввести кілька значень, а також вибрати тип встановленої сходової конструкції.

 

Розрахунок висоти сходів і пройому

Правильно підібраний сходовий пройом гарантує більш безпечне, і разом з тим комфортне пересування по будинку. Розрахунок сходів і пройому під них за кресленням необхідно вирахувати, орієнтуючись безпосередньо на вигляд майбутньої конструкції.

Прорізи бувають прямокутними, класичними, а також закругленими або овальними, що створюються під гвинтові конструкції. Для правильного розрахунку розміру сходів і її комфортного подальшого використання варто окремо прорахувати їх загальну довжину і ширину, включити сюди майбутні перила або огорожі, параметри сходин і так далі.

параметри пройому для сходів

Ширина пройому, у разі, якщо сходи будуються в населеній зоні, становитиме близько 70 см в ідеалі. Якщо ж вона виходить в нежитлові або більш вільні приміщення, цей параметр легко збільшується до 80 см.

Щоб правильно розрахувати сходи для будинку з урахуванням  пройому під них, необхідно врахувати також:

 • Параметри маршу;
  • Висоту прольотів;
  • Довжину;
  • Ширину сходинок.

Перш за все прораховується ширина сходинок, а потім їх загальна кількість на одному марші. Як правило, марш містить до 18 сходинок. У разі ж, якщо їх значно більше – необхідно буде ввести майданчик.

Далі необхідно проміряти відстань від підлоги до перекриття. Потім до цих даних додати товщину самого перекриття, а після відняти висоту сходинки. Кількість сходинок, що мінусуються при цьому, виноситься між перекриттями, інші входять в конструкцію отвору.

 

Розрахунок сходового маршу і косоурів

Для того, щоб визначити кількість маршів, необхідно насамперед визначити параметри самої сходової конструкції. Можна використовувати як класичний метр, так і мотузку, опущену з верху до підлоги.

Потім необхідно розрахувати довжину сходів. Для цього необхідно врахувати висоту і ширину сходин, а потім відстань від точки підлоги до стіни або іншої поверхні, куди будуть досягати сходи. В результаті вийде кількість сходинок для одного прольоту, а після – і для другого. І в залежності від них буде прораховуватися необхідну кількість маршів.

Слід враховувати, що один марш не може містити більше 13-16 сходин, а значить інші потрібно винести на наступний, об’єднавши їх за допомогою майданчика.

Як правило, в цьому непогано допомагає калькулятор маршових сходів, що дозволяє задати необхідні значення, параметри будинку і швидко визначитися з числом маршів, їх висотою, шириною і типом.

Не забудемо і про розрахунок косоурів сходів, які є головною деталлю всієї несучої конструкції. Для його заміру знадобляться такі параметри, як:

 • Висота сходів;
 • Довжина;
 • Довжина і ширина отвору;
 • Глибина кроку;
 • Висота сходинки;
 • Кількість сходинок.

Після прорахунків всіх цих параметрів, отримання довжини, висоти і кількості сходинок, відповідно до теореми Піфагора, обчислюється довжина косоура. В результаті отримаємо формулу: довжина2 + висота2 = довжина косоура.

А щоб не доводилося самостійно прораховувати всі дані з можливістю помилитися – варто звернутися до професіоналів з нашої компанії, що пропонують не тільки готові сходові рішення, але і безкоштовну візуалізацію ваших задумів.