Ремонт сходів з каменю

Природний камінь – чудовий матеріал для створення елітних сходів. Однак його безперечні переваги необхідно підкреслювати ретельним доглядом та своєчасним ремонтом. У цій статті ми розповімо більше про особливості пошкоджень і про те, як зробити ремонт сходів із каменю своїми руками.

 

Основні пошкодження сходів із каменю в приватному будинку

ремонт мармурових сходинок

Зазвичай для створення підйомних конструкцій використовують тверді породи мінералів, що мало піддаються зовнішнім впливам – граніт, мармур, рідше вапняк і травертин, ракушняк, піщаник. При цьому різні частини можуть бути виготовлені з різних порід каменю або, наприклад, каменю і металу. Металеві деталі використовуються як силовий каркас, кам’яні – як опори для ноги (сходинки), фрагменти перил та їх опор. Відповідно, ремонт сходів з каменю може полягати у відновленні цілісності та зовнішнього вигляду кам’яних деталей, металевої підтримуючої конструкції або всього виробу загалом.

Реставрація сходинок сходів часто необхідна, якщо вони були зроблені з граніту і зазнавали частого впливу вологи та води. Проникаючи крізь стики та пази між камінням, вода під впливом різних температур змінює свій агрегатний стан, тим самим руйнуючи матеріал зсередини.

Температурні перепади в основному є причиною пошкоджень зовнішніх типів конструкцій, особливо якщо укладання фундаменту виконувалося без урахування кліматичної зони. Як результат – він просідає разом з каменем, змінюється кут нахилу, вода і сніг, що затримуються на сходинках, призводять до появи сколів і тріщин.

Ремонт мармурових сходинок буде потрібний і у випадку, якщо була порушена жорсткість обробки косоура, яка також призводить до перекосу маршу. При цьому причиною проблеми може бути сам косоур, який виготовлявся без прорахунку навантаження.

природні причини зношування сходів з каменя

Серед причин ушкоджень варто відзначити і природні процеси старіння та зношування матеріалу. Для каменя властиво стиратися з часом, відколюватися, утворювати хвилясту поверхню в місцях частого ходіння та високого навантаження. Крихкість матеріалу дає можливість утворити сколи на куточках та порожках при зіткненні з ними важких предметів.

Ремонт сходів провадиться і у разі пожежі. Незважаючи на те, що камінь – негорючий матеріал, при дії підвищеної температури він схильний тріскатися, розсипатися та утворювати порожнини усередині своєї структури. Все залежить від породи каменю, що використовується. Мармур стійкіший до пошкоджень, тоді як вапняк при підвищеній температурі починає розшаровуватися на крихту.

Каркас, виконаний із «чорного» прокату, згодом може піддаватися корозії, особливо якщо поверхневий захист був виконаний недостатньо якісно або умови експлуатації не відповідали проектним. Що ж до виготовлених із полірованого або навмисно зробленого шорстким (для безпеки переміщення) каменю сходинок і перил, то основні їх ймовірні пошкодження – відколи, щербини та потертості. Особливо великий ризик появи заглиблень у середині сходинок (по лінії руху) і необхідності ремонту мармурових сходинок у виробів з порівняно м’яких сортів, вапняку і пісковика, що мають нижчу стійкість до стирання, ніж граніт.

 

Як відбувається ремонт кам’яних сходів

зачистка металевих елементів при реставрації сходів із каменю

Якщо в основі конструкції лежать металеві елементи, то при ремонті їх обов’язково необхідно зачистити від плям іржі і обробити захисним засобом. Ремонт кам’яних сходів, силовий каркас яких сильно проіржавів або погнувся під дією надлишкових навантажень, складається з повної заміни деталей, що несуть.

Сходинки та кладка, влаштовані на схилі або масивній стіновій/підпірній конструкції кам’яних сходів будинку, іноді засмучують власників тріщинами. Їх можна і потрібно ремонтувати за аналогією з тріщинами в бетоні, заповнюючи порожнечі спеціальним ремонтним складом із додаванням полімерних сполучних. Великі та глибокі тріщини та вибоїни додатково скріплюються металевими скобами, покладеними у поперечні пропили.

Видиму частину «латки» при реставрації натурального каменю обов’язково зашліфовують урівень з основною поверхнею і декорують крихтою або чіпсами з тієї ж породи мінералу – це дозволяє зробити відновлену поверхню практично невідмінною від базової.

шліфування та обробка латок на кам'яних сходах

У разі сильного пошкодження панелі краще повністю замінити, можливе облаштування кам’яної мозаїки.

Усунення дрібних сколів, подряпин і тріщин проводиться з глибоким шліфуванням з подальшою обробкою зміцнюючими просоченнями (праймерами) і покриттям захисним лаком для каменю.

При проведенні ремонту сходинок бетонних та кам’яних сходів, у яких виявлено велику кількість пошкоджень, потрібно демонтувати їх повністю, знімаючи із залізобетонної основи.

Реставрація кам’яних сходів за наявності невеликих пошкоджень проводиться за допомогою вирубування заглиблень. Після цього необхідно видалити пил та сміття, а потім зволожити поверхню каменю. Виїмка надалі заповнюється за допомогою такого ж матеріалу, як початкова поверхня, або максимального близького за кольором, щільністю та текстурою. Якщо пошкодження мають більший розмір – знадобиться виготовлення опалубки для кращої усадки суміші.

усунення сколів на сходах із каменю

Сходи для будинку кам’яні, які постраждали внаслідок затоплення чи пожежі, потребують локального чи капітального відновлення. Невеликі пошкодження відновлюються за допомогою відповідних цементних сумішей, а більші вимагають демонтажу всієї конструкції, заміни сходових маршів, перил та інших основних фрагментів.

Ще один популярний тип ремонту кам’яних конструкцій полягає в усуненні такого дефекту як розбовтаність перил. Це відбувається в результаті частої експлуатації та природної усадки матеріалу, розсипання каменю з двох сторін від встановленої балясини. Щоб уникнути критичного пошкодження матеріалу, необхідно частіше оглядати місця, де розташовуються вузли з’єднання.

На початковому етапі, коли розбовтаність ще не така серйозна, її усувають за допомогою заливання бетонного розчину в порожнину та її подальшого шліфування. Якщо перила мають серйозний люфт, його усувають установкою нової стійки.

 

Складнощі самостійної реставрації сходів із каменю

складності реставрації сходів із каменю власноруч

Ремонт сходів з каменю значно складніший, ніж, наприклад, моделі з натурального дерева, але його теж можна провести своїми руками. Для цього знадобиться знання породи, яка використовується в конструкції, основних будівельних інструментів, цементної суміші, розчинів та інших елементів.

Головна складність у цьому процесі полягає у роботі по каменю, що може мати високий рівень щільності, а тому збивати пошкоджені області та зачищати поверхню потрібно довго та ретельно. Крім того, не всі види каменю піддаються легкій реставрації. Наприклад, мармур, який має неоднорідну колірну гаму і текстуру, відновити набагато складніше, оскільки відремонтоване місце сильно впадатиме у вічі.

головна складність відновлення каменю

Це стосується і виробів з дешевшого вапняку та інших порід, для яких характерне кришіння та розсип при неправильному температурному режимі та ускладнених умовах експлуатації. Камінь, що пішов на крихту, стає шаруватим, втрачає свої властивості, а тому безпечніше буде демонтувати конструкцію повністю.

Складність виникає і при необхідності безпосередньо демонтажу конструкції, обкладеної каменем.  Для цього краще викликати професіонала, оскільки є ризик пошкодити не тільки основу, відлиту з металу або бетону, а й саму кам’яну поверхню, що не підлягатиме відновленню.

А якщо вам потрібний ремонт та заміна сходів – зв’яжіться з нами прямо зараз!