ЯК ЗРОБИТИ ПРОЕКТ СХОДІВ

Як і будь-який конструктивний елемент, сходи всередині або зовні будинку потребують грамотного проекту. В ідеалі, робити його повинен інженер-конструктор у співпраці з архітектором або дизайнером. Однак в силу обставин часто доводиться братися за незвичну справу і розробляти проект самостійно. Як це має виглядати і що в кінцевому підсумку повинен являти собою такий проект?

Основні етапи проектування

Перше, що необхідно зробити – визначити, якими приблизно мають бути сходи. Між поверхами для постійного переміщення або в мало відвідуване приміщення? Зовні або всередині будинку? Скільки людей буде ними користуватися? Який тип конструкції кращий – маршовий, гвинтовий? Де будуть розташовуватися сходи – поруч зі стіною або на відкритому просторі?

Після відповідей на ці питання йде другий етап – уточнення доступного місця (так званого сходового отвору), міжповерхової відстані. Виходячи з цих даних остаточно вибирається тип конструкції. Адже може виявитися так, що більш зручними здаються маршові сходи, а розміри будинку не дозволяють вписати їх в інтер’єр, або ж кут нахилу виявляється занадто крутим.

Дані для точного розрахунку беруться з рекомендацій БНіП. Хоча БНіП – це саме рекомендації, а не обов’язкові до виконання правила (принаймні для малоповерхового приватного будівництва), до наведених даних варто придивитися: вони є результатом серйозних спостережень і досліджень.

Так, найбільш зручними вважаються маршові сходи з кутом нахилу 25 … 27 градусів, шириною щаблі 300 мм, висотою 150 мм і кількістю сходинок в одному марші 6 … 12 штук. Якщо умови не дозволяють влаштувати майданчик, варто вибрати варіант конструкції з забіжними сходинками – вони забезпечують одночасно підйом і поворот на потрібний кут.

Третім етапом вважається розрахунок міцності. Необхідно усвідомити, яке навантаження витримає спроектована конструкція за умови використання саме таких матеріалів. Якщо результат розрахунку незадовільний – сходинки або опорні елементи (тятиви, косоури, больця, консольні кріплення) не витримують заданого навантаження, слід збільшити товщину сходинок, або перетин опор, або замінити матеріали. Список рішень приблизний і не враховує всі можливі нюанси.

Таким чином відповідь на питання, як зробити проект сходів, досить простий: необхідно виконати ряд кроків з поступовим уточненням параметрів майбутнього виробу.