ГВИНТОВІ СХОДИ: ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ

Що таке гвинтові сходи? Це один з видів сходів, по формі нагадує спіраль.

Невідомо хто придумав гвинтові сходи, проте як будувати гвинтові сходи знали вже в Середньовіччі. Їх зводили в замках і фортецях, вели вони на вежі або в підземелля. А також в густо забудованих містах, в будинках з мінімальною площею. Для побудови частіше використовували камінь, рідше зустрічалися гвинтові дерев’яні сходи.

Приблизно в 560-550 рр. до н.е. в Старому Заповіті перша згадка спиралевидних сходів з Храму Соломона.

Одна з найдавніших конструкцій, частина якої збереглася до сьогоднішніх днів, знаходиться на острові Сицилія в археологічному парку Селинунт біля села Маринелла. Зведена вона була приблизно в 480 р до н.е.

У 113 р н.е. в Римі спроектувати і побудувати кручені сходи, які і до цього дня виконують свої функції, взявся архітектор імперії Аполлодор з Дамаску. Їх висота 38 метрів, вони складаються з 185 ступенів і ведуть з вестибюля до оглядового майданчику.

 

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ГВИНТОВІ СХОДИ

  • Чому гвинтові сходи закручуються за «годинниковою стрілкою», зліва направо. Зараз це пов’язують з тим, що зручніше триматися за поручень правою рукою. Однак чому гвинтові сходи проти годинникової стрілки були закручені в деяких замках Середньовіччя? Пов’язано це з тим, що вежі зводилися з оборонною метою, а сходи служили захисною конструкцією. І в разі нападу ворога, по східцях була можливість підніматися лише по одному. У такому випадку для лицарів-лівшів завдавати сильних ударів мечем було зручніше. З цієї ж причини практично у всіх замках сходи з висхідною круговою конструкцією були спроектовані так, що підніматися по ним можна було виключно зліва направо, що зручніше для лицарів-правшів.
  • У XIX столітті для кріплення декоративних елементів до сходів застосовували сірку.
  • В Японії сходи – беззмінний атрибут Бога Грози.
  • У багатьох релігіях сходи символізують зв’язок між небесним і земним.
  • 63-метрові Барселонські сходи, що піднімаються по колу, містять 217 ступенів і є найвищими.

 

НАЙВІДОМІШІ В СВІТІ ГАРНІ ГВИНТОВІ СХОДИ

Як побудувати кручені сходи з дерева знали архітектори замку Пелеш в Румунії, який був побудований в 1883 році королем Каролом II. Визнані одними з найбільш красивих в Європі, повністю покриті тонким дерев’яним різьбленням.

Сходи в замку Шадай в Швецарії, зведеному на початку XII століття, виконані з каменю з витонченою різьбою по ньому в романтичному стилі.

Будівництво замку Шамбор в Луарі, у Франції, було розпочато в 1519 році. Спроектувати гвинтові сходи взялися архітектори за наказом короля Франциска I. І отримали сходи із здвоєнною спіраллю, що веде через всі поверхи на терасу до даху замку.

Подвійні спіральні сходи в музеях Ватикану були побудовані в 1932 році. Проектування гвинтових сходів здійснено архітектором Джузеппе Моро. Сходові поручні виконані з бронзи і прикрашені папськими акантами.

Ковані гвинтові сходи в бібліотеці Абатства Мельке, в Австрії – ще одні з найкрасивіших в Європі. Їх стиль – рококо з витонченою ліпниною. Було прийнято рішення зробити перила гвинтових сходів і огорожі металевими з елементами ажурного кування.