Чому сходи скриплять?

Здавалося б, це явище стосується лише старих, сильно зношених або занедбаних сходів. Однак іноді ця проблема торкається сходів, яким лише кілька років. Але що саме є причиною, чому сходи скриплять?

 

Чому скриплять дерев’яні сходи: основні причини

Насамперед — природа дерева. Це матеріал, який стискається та набухає під впливом вологи чи інших факторів. Потім він змінює свою структуру, що може спричинити неприємний звук для вух.

Потріскування або скрип також можуть бути причиною ослаблення чи переміщення певних елементів. Зовнішні чинники, частота використання чи неправильна конструкція сходів можуть спричинити це.

чому сходи скриплять

Причиною скрипу сходів також можуть бути ослаблені роз’єми – цю проблему можна вирішити просто затягнувши відповідні елементи. Розхитування кріплень може спостерігатися і у випадку, якщо під час встановлення не була дотримана технологія або для утримання основних елементів були неправильно підібрані кріпильні деталі.

Звук скрипу сходів також може бути викликаний погано відрегульованими сходами або іншими дерев’яними елементами, а також цвяхами або саморізами, які труться об дерево. У цьому випадку компанія, яка збирає сходи, безперечно винна, тому що якість виконання доводить ранні проблеми зі сходами. Можна спробувати виправити такі дефекти, наприклад, за допомогою додаткових гвинтів або додавши монтажну піну.

Тим не менш, це не незвичайна ситуація: можна легко впоратися із цим самостійно або за допомогою професіонала.

Існує і поняття так званого «сезонного скрипу», яке з’являється зі збільшенням вологості в повітрі. Щоб цього уникнути, деталі, що сполучаються, покриваються воском або герметиком, а щаблі та інші деталі обробляються гідрофобізаторами.

усунення скрипу сходів

У скрипі може бути винні не тільки самі сходи, а й підлога. Конструкція має солідну вагу і з часом покриття для підлоги дає усадку, починає прогинатися. У такому випадку в ремонті підйомних елементів немає необхідності, достатньо буде розібрати та зміцнити покриття для підлоги.

Ключ до ідеальних сходів – знайти правильну компанію, яка зробить їх точно підібраними, виготовленими з матеріалів найвищої якості та надійно закріпленими.

 

Чому дерево скрипить

Запитуючи, чому скриплять сходи, в першу чергу необхідно розібратися з особливостями та характеристиками їх вихідного матеріалу.

Якщо сходи скриплять – значить відбувається тертя їх основних елементів один об одного. Це може з’являтися через використовувану деревну сировину.

яке дерево краще для виготовлення сходів

Причини скрипу деревної конструкції можуть ховатися у наступних нюансах:

 1. Для її зведення було обрано дешеву, неякісну або погано оброблену деревину, яка з часом почала розсихатися.
 2. Наявність великої кількості природних недоліків, що призводять до появи звуку, а саме – тріщин, сучків, сколів, червоточин тощо. Вони сприяють зменшенню однорідності поверхні, у результаті елементи стають менш міцними, швидше деформуються і стираються.
 3. Будь-яка деревина має властивість давати усадку з часом. Швидкість цього процесу залежить безпосередньо від якості сировини та її породи, а також фінішної обробки, наявності відсоткового вмісту вологи у самому дереві. Найшвидше всихає бук і вільха, повільніше – дуб і ясен, а от соснові породи мають мінімальний відсоток усадки.
 4. Місце, де експлуатуються сходи, має підвищений коефіцієнт вологості, що призводить до звуку скрипу сходів. Стандартно після сушіння дерево містить до 15% вологи, але цей параметр змінюється в залежності від місця монтажу. За певних умов дерево розбухає, з’являється жолоблення поверхні, що сприяє деформації основних елементів і появі зазорів між ними.

Ще одна причина появи неприємного звуку – це часта експлуатація. «Сходи, що рухаються» мають на увазі наявність люфту між певними структурними частинами. Вони з’являються як наслідок щоденного, високого навантаження на опорні деталі, які труться одна об одну, деформуються, інколи ж навіть пошкоджуються чи ламаються. Цей процес суттєво прискориться у разі несприятливих зовнішніх факторів, наприклад, високої вологості, перепаду температур та інших.

 

Що потрібно зробити, щоб дерев’яні сходи не рипіли?

що зробити щоб сходи не скрипіли

На самому початку, звичайно, знайти місце, яке скрипить. Найпростіший спосіб — пройти нею кілька разів і уважно вислухати, де скриплять сходи.

Якщо в цьому місці будуть виявлені прорізи, порожнини або щілини, можна наповнити їх спеціальною дерев’яною замазкою або акриловою масою (варто вибрати правильний колір, щоб відремонтоване місце не виділялося на тлі всіх сходів). Після висихання препарату поверхню слід вирівняти та покрити, наприклад, лаком.

У разі великих зазорів на дерев’яних сходах у будинку працюватимуть вставки, які поміщаються в тріщини за допомогою плоского інструменту та ріжуться до потрібного розміру.

Ще один спосіб – шунтування. Він полягає в склеюванні дерев’яного блоку між елементами, що рухаються.

Що робити, якщо скриплять сходи? Якщо встановлена ​​модель на тятивах, де сходини вставляються у відповідні пази, можна уникнути неприємного звуку, якщо торці сходів добре протерти воском.

У випадку, якщо використовувалися болти з гвинтами, уникнути їх порипування можна за допомогою установки додаткової прокладки ущільнювача з цільної гуми, при цьому підтягнувши саме кріплення.

кріплення які зменшують скрип сходів

Розхитані клини між сходиною чи підсходиною можна акуратно витягнути, видалити залишки старого клею, нанести новий, покрити захисним складом та встановити заново. Якщо клини розширилися чи дали усадку – краще замінити цей елемент чи додати додаткові дощечки із кріпленням на шурупи.

Забити клинки, змащені клеєм, під сходинами допоможе у разі, якщо розхиталися пази тятиви.

 

Важливість правильної конструкції сходів у будинку

 

як уникнути скрипу сходів

Практично в кожному будинку встановлені сходи. Як перевірити, якісно вони зроблена і чи будуть рипіти з часом? Щоб не ставитись таким питанням, необхідно спочатку з розумом підійти до їх створення та вибору.

Щоб уникнути проблем зі сходовими виробами, необхідно звернути увагу на такі нюанси:

 1. Вибір якісного вихідного матеріалу. Дешевші варіанти у вигляді сосни будуть швидше давати усадку і викликати скрип, а модрина легше переносить експлуатаційні навантаження;
 2. Правильні розрахунки основних елементів. Від того, чи правильно буде проведено вимір конструкції та її деталей залежатиме наявність люфту та вільного ходу сходин, підсходин або балясин, що викликають скрипіння;
 3. Продуманий кут нахилу, що дозволяє як зручно пересуватися, так і пом’якшує навантаження на основні конструкційні елементи, зменшуючи їх знос;
 4. Підбір сходин не з дошки, а з проклеєних щитів, які деформуються менше в результаті експлуатації;
 5. Правильно створені отвори під кріплення, оброблені та випиляні таким чином, щоб не давати надмірної рухливості;
 6. Якісні елементи кріплення, наприклад, анкерні болти, що надійно захоплюють і скріплюють між собою основні сходові деталі;
 7. Точні креслення та розрахунок, що дозволяють мінімізувати недотягування або навпаки, перетягування кріпильних елементів, що сприяють натиску та надмірній напрузі на несучі балки.

При правильному проектуванні звуки кроків на сходах будуть мінімальними, а у разі, якщо габарити були неправильно виміряні – після встановлення протягом кількох років вони виявлять себе.

Щоб уникнути неприємних наслідків, необхідно передбачити і місце монтажу. Марші не повинні розташовуватись біля джерел опалення, відкритого вогню або вологи. Відстань між ними має становити щонайменше один метр.

скрип сходів

На етапі обробки також важливо уникнути попадання лакофарбових засобів на зону кріплення, їх контакту з іншими пофарбованими поверхнями. Для цього можна використовувати малярну стрічку, проклеївши зони пазів, а потім наносячи лак.

Якщо ви хочете зробити так, щоб сходи не рипіли – зверніться до нашої компанії. Ми гарантуємо виробництво якісних та надійних сходових конструкцій для вашого будинку на будь-який смак!