Як зробити проект сходів

Під проектом сходів зазвичай розуміють комплект документації – креслення, розрахунки, візуалізацію (останній пункт не є обов’язковим), який дозволяє професійним будівельникам звести необхідне спорудження. До комплекту зазвичай додається специфікація матеріалів, тобто їх перелік із зазначенням необхідної кількості одиниць і / або обсягу (ваги, погонної довжини, площі і так далі). Сьогодні ми розповімо про проектування сходів і як побудувати сходи в власному будинку.

 

Базові етапи проектування

Переймаючись питанням про те, як зробити проект сходів, багато хто вважає єдиним можливим виходом звернення до професійних проектувальникам. Однак при наявності елементарних знань і інформації розробити найпростіший проект неважко самому.

Для цього буде потрібно знати:

  • призначення сходів – міжповерхові для постійного користування, рідко використовувані горищні або підвальні, вхідні;
  • місце їх розташування – всередині будинку, зовні (для підйому на верхні поверхи або ганок, пожежні або настінні на горище / дах);
  • планові габарити, в першу чергу висоту підйому і допустимі розміри прольоту;
  • бажаний кут підйому;
  • тип сходів – одно- або багатомаршеві, маршові з забіжними сходинами, гвинтові.

На підставі цих даних вибирається приблизна конструкція, розміри, матеріали і технологія будівництва, які уточнюються в міру виконання проекту.

Виконання замірів

Першим етапом при створенні креслення сходів, є проведення замірів. В першу чергу вимірюється ширина і довжина простору, відведеного під будівництво. Важливо також врахувати наявність і товщину покриття підлоги. Якщо підлоги поки немає – важливо правильно уточнити її товщину у виробника матеріалів.

Важливим етапом є і правильний вибір типу майбутньої конструкції. Її слід вибирати в залежності від загальної кількості вільного простору. Якщо його багато – є сенс у виготовленні сходів прямого типу, а якщо мало – краще вибирати гвинтовий або поворотний тип.

Загальні параметри конструкції

При виготовленні сходів своїми руками, важливо зробити їх зручними і безпечними. Для цього потрібно вибрати правильні, оптимальні параметри до того, як буде зроблено загальне креслення сходів.

Щоб уникнути складнощів рекомендується вибирати базові параметри:

  • Кут нахилу сходів – до 40 градусів;
  • Загальна ширина – до 140 см;
  • Висота – до 2 метрів;
  • Висота сходинок – до 18 см;
  • Глибина кроку – до 28 см;
  • Товщина сходинки – до 10 см.

базовые параметры лестницы

Велике значення під час створення проекту сходів має правильний вибір і прорахунок параметрів сходинок. Для цього рекомендується використовувати спеціальну формулу h / a, де перше значення – це зазор між поверхами, а друге – висота підсходинки. Якщо в результаті виходить не ціле число – рекомендується зробити вибір на користь сходинок незвичайного формату або висоти.

 

Вибір конструкції сходів

Переймаючись питанням, як зробити сходи в будинку, в першу чергу необхідно визначитися з типом їх конструкції. Він підбирається в залежності від обсягу простору, доступного для побудови. У квартирах, наприклад, схема сходів буде відрізнитися від тієї, що створюється безпосередньо для приватного будинку.

При виборі конструкції важливо враховувати також місце розташування дверей, вікон, перегородок в будинку, прокладену проводку, вид і тип опалення, а також безпосередньо враховувати ступінь зношеності несучих стін.

Прямі

прямая лестница

Класична конструкція, що містить тільки один марш. Вважається надійною, довговічною і зручною у використанні. Головний її плюс – в легкості прорахунку і монтажу. Місце установки таких сходів найчастіше біля стіни або у куті.

У разі ж, якщо класична пряма конструкція буде містити понад 20 сходин – рекомендується зробити вибір на користь більш практичної П- або Г-образної.

Поворотні

лестница с одним поворотом

Такі моделі варто встановлювати в разі дуже обмеженого вільного простору. Вони можуть бути як право- так і лівохідні в залежності від побажань клієнта. Для більшого затишку і комфорту можна комплектувати їх забіжними сходинками та поручнями. Великий плюс такої конструкції полягає в можливості установки поворотної площадки, що необхідна в разі проживання в будинку дітей або осіб похилого віку. Крім того, можна використовувати калькулятор сходів для правильного розрахунку її габаритів і поворотних елементів.

Гвинтові

пример винтовой лестницы

У разі, якщо в будинку занадто мало місця, рекомендується встановлювати саме гвинтові моделі. Вони більш компактні за рахунок особливостей виготовлення з окремих модулів. Комплектуються вони забіжними сходинками і являють собою спіраль, що займає на підлозі не більше двох метрів в цілому. При цьому конструкція може доповнюватися косоурами або шнурами, а також больцами.

 

Приклад проектування

З огляду на те, що найчастіше сходи проектуються для внутрішніх приміщень, розберемо приклад розрахунку і конструювання простої двохмаршевої моделі з сходовим майданчиком. Як матеріал, доступний і зручнийо в роботі, виберемо дерево – масив дуба. Базова конструкція – маршові сходи на двох косоурах, сходини прямокутні без підсходинок.

При висоті міжповерхової  відстані 3 м слід переконатися, що обраний кут нахилу дозволить «вписати» потрібну кількість сходин в доступний простір.

При цьому слід враховувати, що кут нахилу 25 … 30 градусів більш комфортний для використання, ніж кут 45 градусів.

Для самостійного розрахунку найпростіше використовувати калькулятор розрахунку сходів, де в алгоритмі вже закладені типові значення кута підйому, ширини і висоти сходин. Змінюючи в міру необхідності бажані габарити отвору, число сходин загальне і в кожному з прольотів, можна досить швидко отримати максимально зручний проект.

Найпростіший розрахунок сходів можна зробити і самостійно: з огляду на стандартну висоту сходин 14 … 18 см і завширшки 22 … 30 см, можна для відомої висоти підйому вибрати такі параметри, які дадуть ціле число сходин і при цьому забезпечать комфортну експлуатацію сходів.

Розглянемо варіант проектування іншого типу сходів – гвинтових. В першу чергу заміряються параметри висоти, ширини і віднімається діаметр опорного стовпа. У підсумку необхідно вирахувати діаметр всієї майбутньої конструкції, після чого накреслити коло і розрахувати її радіус за формулою R=D/2.

параметры винтовой лестницы

Потім в отримані дані необхідно вписати ще одну окружність, а потім порахувати ще один радіус. В результаті отримаємо параметр лінії сходження, що позначає середню частину сходинок.

Подальший етап – прорахунок кількості і параметрів сходинок. Також важливо вирахувати висоту проходу одного витка. Як правило, він становить близько 2 метрів в середньому. Отримавши необхідні дані, розраховуємо кількість сходинок – висоту отвору розділити на висоту безпосередньо самої сходинки.

Для того, щоб спростити цей процес і отримати більш точні значення, рекомендується користуватися послугою онлайн проектування сходів і доступними в мережі калькуляторами.

 

Труднощі в розрахунку сходів і проектуванні

Як розрахувати сходи для будинку так, щоб потім не виникало проблем? Цим питанням задаються не тільки клієнти, але і безпосередньо багато дизайнерів, які працюють в даній сфері. Хоча б тому, що в проектуванні кожного типу конструкції бувають свої складності.

Наприклад, часто проект сходів не буває включений в сам дизайн будинку, а значить виникнуть труднощі не тільки з їх виробництвом, а й проведенням вимірів, виборі типу конструкції і безпосередньо в дизайні.

Найчастіше Вимоги до сходів можуть бути змінені вже в ході самого будівництва будинку або ремонту квартири, що залишає набагато менше можливостей для їх створення. У таких випадках логічніше використовувати програми для розрахунку сходів, що дозволяють безпомилково прорахувати нестандартні варіанти конструкцій.

До складнощів також відносяться будівлі, які мають великий рівень зносу, надмірно великі або навпаки, маленькі житлові площі, а також вже готові архітектурні або будівельні рішення, куди необхідно вписати конструкцію.

Для того, щоб уникнути помилок і отримати правильно оформлену і виконану конструкцію, варто звернутися в нашу компанію, що зробить онлайн розрахунок сходів будь-якого типу і складності.