Сходовий скрип: причини та його усунення

породи дерева для дерев'яних сходів

Якщо в будинку маршеві або гвинтові сходи з дерева, може виникнути згодом скрип. Щоб швидше усунути дратівливий звук, необхідно знайти його причину. Існують різні припущення, чому так відбувається. Давайте розглянемо, чому скриплять дерев’яні сходи та що можна зробити.

 

Чому скриплять сходи?

Нове виготовлення сходів з дерева коштуватиме дорого, тому простіше знайти причину скрипу. Споруда складна, з великою кількістю деталей, які труться один об одного при навантаженні.

Чому скриплять дерев’яні сходи? Перша причина – неправильне складання сходів. Друга – ослабли  з’єднання між елементами.

причина скрипу

Відбувається це у свою чергу:

 1. При усадці деревини. Такий наслідок виникає при збиранні сходів, коли дерево ще вологе. Через деякий час зайва волога випаровується, сходові елементи зменшуються, з’являються зазори, виникає скрип.
 2. При посилених навантаженнях на сходи. Відбувається швидка деформація деталей, іноді поломка. З’являються дрібні люфти, що сприяють швидшому зносу.
 3. При підвищеній вологості в будинку та перепаді температур зміни у деревині відбуваються у прискореному темпі. Створюється набухання або навпаки, усушка та усадка, що викликає тріск та поломку.
 4. При поганому підганянні всіх деталей сходової конструкції, внаслідок чого вони не тільки риплять, а й хитаються, можуть призвести до травмонебезпечних ситуацій.
 5. При відклеюванні кріплень та їх розхитуванні. Таке трапляється, якщо для монтажу сходів застосовується неякісний клеючий засіб або шурупи замість болтів.
 6. При виникненні прогинів основи, на яку встановлені сходи. Відбувається за рахунок їх великої ваги та усувається виключно перебором покриття для підлоги.

Найчастіше поскрипувати починають моделі, встановлені на тятиву. Для цього в сходинці та підсходинці встановлюють клини, що з часом розсихаються, розбовтуються та від постійних навантажень тріскаються.

Найбільш поширеною причиною є неякісний, непродуманий монтаж. Навіть якісно виготовлені сходи можна зіпсувати, якщо встановлювати їх не за правилами, використовуючи дешеві кріплення у вигляді цвяхів або клею ПВА замість силікону.

Ще один популярний варіант – попадання фарбуючих засобів на стики, пази та деталі кріплення. Лак та фарба покривають поверхні ковзним, щільним шаром. У випадку, якщо вони опинилися в пазах або на кріпленні – вони будуть “грати”, погано схоплюватися з деревом і просідати.

усунення скрипу

Виготовлення сходів на другий поверх, а також їх монтаж, має бути виконане грамотно. В іншому випадку доведеться шукати методи, як усунути скрип сходів.

 

Попередження появи скрипів

Якщо хочете уникнути «вищання» дерев’яних сходів і поручнів, краще до цього не доводити, щоб не довелося ставити питання, що робити, якщо скриплять сходи.

Одним з найбільш перевірених способів зробити так, щоб сходи не скрипіли, це довірити їх виготовлення та складання надійній та перевіреній компанії. Великі та надійні виробництва з меншою ймовірністю економитимуть на створенні своїх товарів та проводять правильні розрахунки, на відміну від кустарних виробників. Крім того, такі компанії надають гарантію, а проблеми, що виникають у конструкціях протягом цього часу, усуваються безкоштовно.

попередження скрипу

Запобігти скрипу можна наступним чином:

 • перед монтажем перевірити вологість деревини: звук скрипу дерева з’являється, якщо параметр перевищує встановлені 12%;
 • вибрати якісну деревину, що дає мінімум усадки за рік експлуатації, наприклад, модрину, ясен або дуб;
 • стежити за точною стиковкою та припасуванням всіх деталей, оскільки в результаті помилки на даному етапі сходова конструкція не підлягатиме переробці чи ремонту;
 • контролювати температуру в будинку та не допускати її різких стрибків;
 • застосовувати для монтажу якісну фурнітуру кріплення: дешеві саморізи, шурупи і цвяхи краще замінити на болтові з’єднання. Їхня перевага полягає не тільки у більшій міцності, але й можливості сильніше підтягнути гайки у разі потреби;
 • використовувати демпфуючі прокладки: силіконові герметики або мастила для дерева від скрипу перешкоджають тертю основних елементів один об одного, не дають сформуватися люфту або усадці;
 • зміцнити в місцях сходової опори основу підлоги;
 • довірити монтажні роботи професіоналам.

Що потрібно зробити, щоб дерев’яні сходи не скрипіли в майбутньому? Для цього в першу чергу рекомендується підтримувати оптимальну температуру в будинку – на рівні +23 градуси. Параметр вологості не повинен перевищувати 40%, інакше елементи почнуть розбухати та деформуватися.

 

Як прибрати скрип дерев’яних сходів

усунення скрипу дерев'яних сходів

Якщо виготовлення сходів з дерева було виконано грамотно, а скрип виник не від підлоги, що просіла, тоді вони піддаються ремонту. Насамперед, якщо сходи скриплять, варто переконатися в наявності необхідних захисних покриттів. Сезонні неприємні звуки, що з’являються в результаті контакту з вологою, можна ліквідувати гідрофобізатором. Він не тільки усуває скрипи, а й працює як профілактика їхньої появи та захист від надмірної вологи в приміщенні.

Коли скриплять сходи, дотримуйтесь наступного порядку дій:

 • перевірити на міцність підсходову балку та всі майданчики. Звернути увагу на деталі кріплення, іноді досить їх просто обробити мастилом або встановити на болти гумові прокладки, що усувають скрип;
 • розхитані тятиви зміцнити клеєм;
 • розхитані клини, що з’єднують сходини і підсходини, почистити від старого клею та обробити новим, поставивши на місце;
 • заповнити щілини, що утворилися, і тріщини якісним герметиком або монтажною піною;
 • розбовтані з’єднання доповнити за допомогою прокладок, що ущільнюють;
 • встановити оновлені кріплення у відповідні нові отвори;
 • при складанні на цвяхах, які дали усадку, допустимо забити два-три додаткові для міцності;
 • висохлі клини доповнюються тонкими дощечками або замінюються новими;
 • для розхитаних сходів роблять додаткові ребра жорсткості із дерев’яних брусків;
 • якщо сходини розхитані занадто сильно – видалити та замінити елемент на новий.

ремонт сходів які скриплять

Дерев’яні сходи, виготовлення яких дуже поширене в Україні, після ремонту із зовнішнього боку мають бути оброблені: всі отвори зашпакльовані або закриті дерев’яними пробками відповідного відтінку.

Якщо конструкція має три основних косоура – ​​при виявленні неприємного звуку посилюється центральний елемент. Щоб сходи не скрипіли, при цьому застосовують спеціальні металеві фіксатори або більш міцний клей.

 

Альтернатива скрипучих дерев’яних сходів в будинку

сходи на каркасі з металу

Найбільш радикальним методом, як усунути скрип дерев’яних сходів, є їх заміна на відповідну конструкцію, виготовлену з металу. Метал – другий за популярністю матеріал, з якого сьогодні створюють сходові конструкції, що володіють анітрохи не меншим потенціалом, ніж натуральне дерево.

До переваг металевих конструкцій відносять:

 1. Міцність: метал має підвищені показники стійкості, на відміну від дерева, витримує механічні навантаження, удари тощо;
 2. Стійкість: метал не схильний до впливів навколишніх факторів, при якісній обробці не іржавіє від вологи;
 3. Податливість: приймає будь-які форми, дозволяє декорувати перила або балясини різьбленими елементами;
 4. Економність: сходи на металевому каркасі не потребують ремонту, а тому економніші, оскільки не деформуються при експлуатації;
 5. Універсальність: такі моделі підходять для будь-якого стилю інтер’єру, доречно виглядають як у класиці, так і в лофті;
 6. Легкість у догляді: прибирання сходів з металу простіша, оскільки вони не потребують специфічних миючих засобів або покриттів.

переваги металевих конструкцій

Ще однією незаперечною перевагою такої моделі є можливість її комбінування з іншими матеріалами, навіть із натуральним деревом, плиткою, цеглою і не тільки. Це суттєво розширює можливості створення якісних та унікальних конструкцій. Крім того, комбіновані матеріали витриваліші, можуть з легкістю впоратися з температурними стрибками, підвищеною вологістю, а також при цьому залишатися безпечними при переміщенні.

А якщо вам потрібні сходи, які ідеально впишуться в інтер’єр і будуть правильно виготовлені – звертайтесь до нашої компанії!