ЧОМУ В СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ЗАМКАХ ПЕРЕВАЖАЛИ ГВИНТОВІ СХОДИ?

В Середньовічній Європі більшість лицарських замків будувалися за схожим планом. Важливою частиною оборонних споруд були вежі, причому в силу особливостей будівельної технології значна частина їх була круглою. Підйом на верхні яруси вимагав сходів, але приставні були незручні, а для звичних нам маршових не вистачало місця. Тому зазвичай в таких вежах використовувалися гвинтові сходи.

Картинки по запросу рыцарский замок план

Для зручності і надійності спіраль зі сходинками або обвивала зовнішню стіну зсередини, або йшла навколо центрального підтримуючого стовпа. У невеликих за розміром будівлях сходи могли займати майже весь внутрішній об’єм. На ілюстрації показана саме така модель.

Картинки по запросу винтовая лестница в замке

Гвинтові сходи в замках могли мати або кам’яні (як на фото), або дерев’яні східці. Для європейських будівель більше характерна повністю кам’яна споруда. Сходинки викладалися з тесаного каменю, причому трикутні в плані елементи вмуровувалися в кладку зовнішньої масивної стіни і додатково кріпилися до центрального стовпа або кручених тятив.

Вежі ставали останнім рубежем оборони, тому здивування сучасних туристів – чому гвинтові сходи в замках будувалися таким чином, з закруткою за годинниковою стрілкою – цілком обгрунтовано. Справа в тому, що захисники замку, піднімаючись поступово по сходах вгору, повинні були мати можливість відбиватися, вільно орудуючи мечем (булавою, моргенштерном, ціпом або коротким списом) і щитом. Розмах був потрібний в основному для правої руки. Таким чином, питання, чому гвинтові сходи в замках закручуються вліво вгору, має просту відповідь – таким чином захисники башти мали більше свободи для маневру саме справа. А ось нападаючим, які піднімалися знизу, заважав розмахнутися центральний стовп гвинтових сходів.

Має значення і форма сходинок. Оскільки підніматися задом наперед, одночасно борючись, воїнам було незручно, вони вважали за краще триматися ближче до зовнішньої стіни – тут трикутні або трапецієподібні сходинки були ширше, давали більше опори для ніг. Цікаво, що відповідь на питання, чому гвинтові сходи закручується саме по годинниковій стрілці, пов’язаний у тому числі з релігійними поглядами і народними повір’ями: такий напрямок руху вважався правильним, вірним, «солярним».

Однак були й винятки. Наприклад, сходи в замку Валлентштейнів (в іншому написанні Вальдштейнів), розташованому в Богемії. Розбираючись, чому гвинтові сходи закручені проти годинникової стрілки, всупереч традиціям, історики прийшли до висновку – представники цього старовинного лицарського роду, ймовірно, були лівшами.

Після закінчення періоду лицарських війн, коли замки з оборонних споруд перетворилися в житло і багаторазово перебудовувалися для більшого комфорту, сходи теж втратили своє військове значення. Однак пристрій підйому по годинникової стрілці зберігся – як данина старим традиціям і звичній зручності.