БОЛЬЦЕВІ СХОДИ

Сходи на больцях або больцеві сходи – сучасний тип сходової конструкції, де роль силового елемента, що з’єднує щаблі в єдине ціле, виконують металеві стрижні.

Особливості конструкції

Вперше цей варіант сходової конструкції був представлений в Німеччині, компанією Kenngott. Назва сходів пов’язана з німецьким терміном «bolzen», тобто різьбовий штир, гвинт, болт. Саме такі елементи з’єднують сходинки з капітальною стіною з одного боку і між собою – з іншого.

Є кілька варіантів больцевих сходів:

  • з розташуванням вздовж капітальної стіни. В цьому випадку сходинки торцем кріпляться до несучого елементу за допомогою різьбових штирів або кронштейнів;
  • при відсутності можливості такого кріплення монтується пристінна тятива або косоур;
  • невеликі по висоті прольоти можуть кріпитися на больця з обох сторін сходинок, без кріплення до стіни або іншого несучого елементу;
  • для гвинтової конструкції в якості основного опорного елемента використовується центральний стовп або спіральна тятива, протилежні кінці сходинок з’єднуються больцями;
  • висота больців може дорівнювати висоті сходинок або більше. У другому випадку стрижні використовуються як опори для перил.

За рахунок такого розмаїття конструкцій застосування больцевих сходів можливо в будь-якому компонуванні будівлі, при різній міжповерховій відстані і куті підйому.

Дизайнерські рішення

Як правило, сходи на больцях відрізняються порівняно простим дизайном. Це пов’язано з тим, що металеві стрижні, що з’єднують сходинки, диктують певний стиль – мінімалізм або хай-тек, рідше лофт.

При цьому больця часто виготовляють хромованими або з полірованої нержавіючої сталі. Сходи можуть бути виготовлені з металу, скла (триплекс, загартоване), дерева або його замінників. Камінь в таких конструкціях використовується порівняно рідко через велику вагу.

Цікаво, що в якості больців можуть використовуватися не тільки металеві стрижні, а й дерев’яні елементи. У цьому випадку з’єднання здійснюються або клейовим способом, або за системою шип-паз, або за допомогою врізних металевих кріпильних стрижнів.

Практично завжди в таких конструкціях дерев’яні больця служать одночасно балясинами перил.

При влаштуванні больцевих сходів можливе отримання дуже компактних конструкцій – гвинтових, з забіжними сходинками. Оскільки самі больця не вимагають додаткового простору, важливо врахувати їх положення на сходинці – можливо, для зручності пересування потрібно скорегувати ширину сходового прольоту.