ОБЛАШТУВАННЯ СХОДІВ У БУДИНКУ: ФОРМИ І ОЗДОБЛЕННЯ

При проектуванні або просто виборі готової моделі сходів для будинку або багаторівневої квартири велике значення відіграє їх форма. Що ж мається на увазі під цим визначенням?

Форма сходів – це їх геометрія, описувана такими характеристиками, як:

  • кількістю маршів – один або більше, наявністю здвоєних прольотів (маршів);
  • наявністю або відсутністю вигину «лінії підйому», кутом цього вигину;
  • характером сходинок – звичайні або звичайні плюс забіжні, трапецієподібні або трикутні для гвинтових конструкцій;
  • положенням і розміром сходових майданчиків;
  • рівнем маршів відносно один одного.

Найбільш популярні прямі маршові вироби з майданчиком або забіжними сходинками. Під час побудови сходів в будинку форма такого типу найбільш практична, проста в плані розрахунку і конструювання, а також монтажу, зручна для підйому і спуску. Напівкруглі або частково загнуті сходи виглядають дуже ефектно, особливо при правильному виборі матеріалу і обробки, але конструювати і будувати їх складніше. Експлуатація теж не завжди виявляється в належній мірі комфортною.

Рухатися по ним легко, але ось занести на другий поверх габаритний предмет по таким східцям буває непросто.

Гвинтові сходи – варіант для естетів, добровільних (просто подобається така форма) і вимушених (а куди діватися, якщо інша система не вміщається). Звичайно, такі моделі можуть бути дуже красиві, але для дітей, літніх або з обмеженою рухливістю людей вони просто небезпечні. Вироби без перил взагалі не повинні застосовуватися в будинках, де є діти, літні члени родини або активні домашні улюбленці.

Цікавий і досить практичний варіант – двох-трьохмаршеві сходи з поворотом лінії ходу не на стандартні 90 градусів, а на 180 або на 120 градусів. Тут напрямок руху змінюється відносно плавно, особливо при наявності забежних сходинок, є місце для розвороту при русі з вантажем. У той же час місця такі моделі часто займають менше, ніж стандартні двохмаршові варіанти з сходовим майданчиком.

Варто відзначити, що конструкції з парними маршами – наприклад, два нижніх прольота при одному верхньому – прийнятні тільки в просторих приміщеннях. У невеликому передпокої приватного будинку такі сходи просто не вийде вписати без втрати великої площі.

Закінчуючи розмову про форми сходів, варто нагадати: складні конструкції, що вимагають точного розрахунку параметрів, підгонки деталей і грамотного монтажу, краще довірити фахівцям. Якщо серйозних навичок будівництва та ремонту немає, рекомендуємо обмежитися простими формами.