СХОДИ СТАРОВИННІ

Споруди для підйому і спуску, що налічують понад сотню років, можна умовно розділити на дві групи: урочисто-парадні і практично-побутові. Перші відрізняються збільшеною шириною, плавністю підйому, оригінальними прикрасами (перила, балясини, скульптурні групи) і дорожнечею матеріалів – цінних порід дерева, каменю, кованим і литим металом.

Другі розраховані суто для повсякденного використання, тому основні їх риси – надійність, компактність і простота.

Як зводили старовинні сходи

З огляду на відсутність таких технологій, як створення монолітних конструкцій із залізобетону, довгопролітних металевих балок, клеєного брусу, старовинні сходи будувалися в основному з природних матеріалів – каменю та дерева. Кам’яні будівлі відрізнялися монументальністю і довговічністю, могли бути гранично простими – укладені в кладку блоки – чи художніми.

Картинки по запросу лестница в замке

Похожее изображение

Дерев’яні вироби також відрізнялися різноманітністю: від найпростіших приставних і гвинтових грубих конструкцій до твору мистецтва, з великою кількістю різьблення і декору.

Найпростіші моделі збиралися з бруса і дощок, виконувалися на дерев’яних опорних стовпах або тятивах. Складні, «палацові» і «теремні» варіанти мали більш розвинену систему кріплень – на численних опорних стовпах, з декількома маршами, масивними поручнями і сходинками.

Для посилення використовувалися змішані конструкції – на кам’яних опорних стовпах з дерев’яними сходинками та поручнями.

Останній рубіж оборони

Характерною особливістю старовинних сходів було оборонне призначення. Оскільки житлові приміщення (спальні власників, дитячі) в замках і старих особняках перебували нагорі, сходи на верхні поверхи будувалися навмисно крутими. Напрямок підйому в них обирався так, щоб ті, хто обороняються, відступаючи нагору, вільно діяли зброєю, а нападники були обмежені в рухах.

За тими ж принципами вирубувалися (або облаштовувалися) сходи, що ведуть до житлових, культових або оборонних споруд.

Картинки по запросу лестница в монастыре

Навіть в перебудованих особняках і старовинних монастирях, де про оборону вже не замислювалися, зберігалася первісна конструкція сходів і напрямок кута підйому.

Слід зазначити: незважаючи на виражену декоративність, більш пологі і витончені сходи пізнього Середньовіччя, Відродження, Ренесансу, Барокко відрізняються зручною і продуманою геометрією, що дозволяє швидко переміщатися і успішно відбиватися від ворогів.