Безпечна відстань між балясинами

При проектуванні сходів важливо враховувати не тільки правильність розмірів сходинок – висота, ширина, кут підйому – а й розумну конструкцію огорожі. У приватному домобудуванні найчастіше використовуються дерев’яні сходи з балясинами, перила в яких монтуються на стійках. Розглянемо основні правила розташування з урахуванням безпеки, міцності конструкції та естетики.

 

Що таке балясини до сходів

функції балясин для сходів

Балясина – це вертикальний стовпчик, часто з оригінальним дизайном, який використовується не тільки як декор, але і як підтримка для перил і сходових конструкцій в цілому.

Балясини на сходах виконують кілька функцій:

 • З’єднують поручні маршу зі сходинками;
 • посилюють підйомну конструкцію;
 • Мінімізують розхитування поручнів під час руху;
 • Забезпечують безпеку пересування для дітей і не лише.

Сьогодні вони також стають популярним архітектурним, дизайнерським елементом, що застосовується для прикраси інтер’єрних та зовнішніх сходових конструкцій. З часом вони стали популярними не тільки в прикрасі, а й безпосередньо в будинкових фасадах і не тільки.

Кожна опора поділяється на функціональні зони. Вона має нижню частину, центральну та основу. Центральна у свою чергу виробляється в оригінальній формі, відповідає за декоративну функцію. А ось опора та торець застосовуються безпосередньо для монтажу на підйомні елементи.

 

Роль балясин у безпеці сходів

роль балясин у безпеці сходів

На відміну від стійок – кутових та проміжних – на які спираються перила, стійки не несуть навантаження. Вони становлять огородження сходів, механічну перешкоду між ними та відкритим простором. Основна роль балясини для сходів в будинок – забезпечення безпеки спуску / підйому та естетичне оформлення конструкції.

Оскільки вони відповідають безпосередньо за безпеку руху, монтаж необхідно проводити за вимогами СНиП. Огородження дозволяє встановити більш якісні та міцні поручні, за які можна триматися під час підйому або спуску. Особливо це актуально у випадку, якщо в будинку проживають люди похилого віку, яким важко здійснювати рух по гвинтовим та іншим конструкціям.

безпечна відстань між балясинами для дітей

Безпечна відстань між цими функціональними точками дозволяє знизити ризики для маленьких дітей. Завдяки вивіреним зазорам, діти не зможуть просунути між ними голову, а також не впадуть униз, оскільки зможуть схопитися за них та встояти на ногах.

 

Особливості розміщення балясини для сходів

особливості розміщення балясин для сходів

Для того щоб підйомний елемент був розміщений у будинку правильно, необхідно враховувати не тільки його матеріал, будівельні вимоги, але й інші нюанси.

Якщо дозволяє ширина сходинки, можна подумати про те, щоб розмістити дві стійки на одній сходинці. Верх, у разі виготовлення з дерева, додатково зрізається, завдяки чому дотримується кут нахилу. Металеві ж використовують спеціальні підставки, що йдуть паралельно до підлоги.

Стійки для сходів у будинок можна розмістити за допомогою:

 • Шкантів: так звані чопи, що встановлюються в пазах і нижній частині, використовуються тільки з натуральним деревом. Можуть кріпитися як до основи, так і до тятиви. Використовується для зміцнення кріплення столярний клей;

кріплення дерев'яної стійки за допомогою шканта

 • Саморізів: з їх допомогою кріпляться як дерев’яні, так і металеві балясини на другий поверх. При цьому застосовується пластина, що прикріплюється до основи та утримує опору. Рекомендується використовувати шурупи довжиною в 10 см, втопивши капелюшок повністю в поверхню конструкції;
 • Шпильок: дерев’яні фрагменти кріпляться безпосередньо до основи за допомогою шпильок і кріплень з різьбленням. Для укріплення конструкції використовується монтажний клей. Сама шпилька вкручується у стійку, а її другий кінець – у тятиву.

Якщо в будинку використовуються ковані вироби, необхідно потурбуватися про те, щоб під час розміщення приховати місце кріплення. У цьому можуть допомогти сталеві шурупи, які можна прикрашати під стиль конструкції.

 

Розрахунок відстані

розрахунок відстані між балясинами

Будівельними нормативами передбачено оптимальну відстань між балясинами 10…15 см. Допускається також підвищення відстані до 30 см у разі, якщо це доцільно. При цьому мається на увазі відстань між осями елементів. Також можливі відхилення, але це стосується тільки моделей, виконаних з дерева.

При самостійному розрахунку сходів враховуються такі дані:

 • довжина сходового прольоту, виміряна по похилій (фактично довжина перил);
 • запланований перетин. Для фігурних деталей набуває середнього значення. Приклад – максимальний діаметр різьбленої моделі 50 мм, мінімальний 20 мм. Середнє значення, яке приймається для обчислень, складе 35 мм.

Для отримання розрахункових параметрів із загальної довжини прольоту віднімається добуток числа балясин на їх середній діаметр, отримана цифра ділиться на число мінус один (кількість проміжків). Таким чином, для прольоту довжиною 230 см, числі стійок 12 і діаметрі 3,5 см параметр складе:

L = (230 – 12х3, 5) / (12 – 1) = 17 см.

Це число більше за допустиму максимальну відстань між балясинами на сходах, тому необхідно коригувати їх кількість. Прийнявши кількість рівною 15, отримуємо число 12,7 см. Для зручності проектування підрахунки зазвичай округляють до найближчого цілого числа, враховуючи при цьому мінімальний необхідний зазор між опорами.

Для того, щоб зробити розрахунок відстані між стійками перил, спочатку необхідно зробити начерки, не враховуючи ширину та параметри вихідного матеріалу.

отримання розрахункових параметрів розташування балясин

Це буде виглядати так:

 • Відстань від верхньої частини опорного стовпа до середньої частини внутрішнього (наприклад, 212 см) ділимо на мінімальне положення між ними (10 см). Отримане число округляємо. Отримуємо кількість стійок – 21 шт;
 • Розраховуємо величину між опорними стовпами на марші: 212 см (21х2 (приблизна ширина матеріалу)) = 170 см;
 • Проводимо прорахунок кількості стійок з огляду на ширину матеріалу. Стандартна профільна труба має параметри 2х2, а отже, необхідно: 170/10 = 17 шт. Необхідно відняти і наявність одного опорного стовпа. У результаті отримуємо 16 прим;
 • Прораховуємо проміжок між елементами: 170/16 = 10,6 см.

Важливо! Під час проведення розрахунків допустима похибка на соті і тисячні частини, які можна округлювати до більшого значення.

Відмовитися від нормативних вимог допустимо в тому випадку, коли в будинку немає і не планується перебування маленьких дітей та людей з обмеженою рухливістю. Достатньо зручний монтаж стійок для сходів на кожній сходинці, при цьому обов’язково зберігається рівномірна довжина між ними.

попередній розрахунок відстані між стійками

Міцність розраховується з урахуванням усередненої ваги користувача, геометрії та характеристик матеріалу. Для металевих виробів достатньо порожнього профілю (труби) з перетином 10…15 мм, при використанні дерев’яних фрагментів огородження площа перерізу залежить від міцності конкретної деревини та форми. Чим складніша геометрія і що менш тверде дерево використовується, тим більше має бути перетин. Враховується також напрямок волокон деревини – вісь має бути розташована вздовж волокон, що забезпечує максимальну міцність.

Бажаєте замовити балясини, але не знаєте, до кого звернутися? Тоді ознайомтеся з нашими відгуками, залишеними клієнтами, та зв’яжіться з нами, адже ми гарантуємо якісні сходові елементи на будь-який смак!