БЕЗПЕЧНА ВІДСТАНЬ МІЖ БАЛЯСИНАМИ

При проектуванні сходів важливо враховувати не тільки правильність розмірів сходинок – висота, ширина, кут підйому – але й розумну конструкцію огорожі. У приватному житловому будівництві найчастіше використовуються дерев’яні сходи, поручні в яких монтуються на балясинах і стійках. Розглянемо основні правила розташування балясин, відстань між ними з урахуванням безпеки, міцності конструкції і естетики.

Роль балясин і особливості їх розміщення

На відміну від стійок – кутових і проміжних – на які спираються перила, балясини не несуть навантаження. Ці елементи складають огорожу сходинок, механічну перешкоду між ними і відкритим простором біля сходів. Основна роль балясин – забезпечення безпеки спуску / підйому і естетичне оформлення конструкції.

Міцність балясин розраховується з урахуванням усередненої ваги користувача, геометрії елемента і характеристик матеріалу. Для металевих виробів достатньо полого профілю (труби) з перетином 10 … 15 мм, при використанні дерев’яних фрагментів огорожі площа перетину залежить від міцності конкретної породи деревини і форми балясини. Чим складніша геометрія і чим менш тверде дерево використовується, тим більшим повинен бути перетин. Враховується також напрямок волокон деревини – вісь фігурного елементу повинна бути розташована вздовж волокон, це забезпечує максимальну міцність.

Розрахунок відстані

Будівельними нормативами передбачена оптимальна відстань між балясинами 10 … 15 см. При цьому мається на увазі відстань між осями елементів. При самостійному розрахунку враховуються такі дані:

  • довжина сходового прольоту, заміряна по похилій (фактично довжина перил);
  • запланований перетин балясин. Для фігурних деталей приймається середнє значення. Приклад – максимальний діаметр різьбленої балясини 50 мм, мінімальний 20 мм. Середнє значення, яке приймається для обчислень, складе 35 мм.

Для отримання розрахункової відстані від загальної довжини прольоту віднімається добуток числа балясин на їх середній діаметр, отримана цифра ділиться на число балясин мінус один (кількість проміжків). Таким чином, для прольоту довжиною 230 см, числі балясин 12 і діаметрі 3,5 см відстань складе

L = (230 – 12х3,5) / (12 – 1) = 17 см

Це число більше допустимої максимальної відстані між балясинами, тому необхідно коригувати їх кількість. Прийнявши кількість рівною 15, отримуємо число 12,7 см. Для зручності проектування відстані зазвичай округлюють до найближчого цілого числа, враховуючи при цьому необхідну мінімальну відстань між балясинами.

Відмовитися від нормативних вимог допустимо в тому випадку, коли в будинку немає і не планується перебування маленьких дітей і людей з обмеженою рухливістю. Досить зручний монтаж балясини на кожній сходинці, при цьому обов’язково зберігається рівна відстань між елементами.