ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ВИСОТУ СХОДІВ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ

Висота сходів – поняття специфічне, зазвичай під цим терміном розуміють висоту сходинок. Даний параметр залежить від призначення виробу, типу будівлі (суспільне, приватне), специфіки використання і особливостей користувачів.

Приватний будинок – обмеження на параметри сходів

Насправді усі нормативні дані, що відносяться до конструкції сходів, для застосування в приватному будинку не обов’язкові. При узгодженні проекту (якщо це потрібно) змінений конструктив можна обґрунтувати. Тому стандарти вважаються «рекомендаційними», тобто застосовними відповідно до бажань власника і проектувальника.

Основні дані про висоту / ширину сходинок, кут нахилу і інші важливі деталі конструкції засновані на статистичних дослідженнях і пов’язані з біометрикою людини.

База – довжина кроку і ступні, безпосередньо пов’язані з ростом. Для людей з нестандартними співвідношеннями фізичних показників (наприклад, дуже велика нога при середньому або малому зрості, зміни довжини кроку, пов’язані з травмами або хворобою), необхідно змінювати характеристики конструкції. Для цього використовуються формули:

2j + e = 60 … 64 см

Тут j-висота подступенка, е – ширина сходинки. Е має бути не менше довжини ступні, дане співвідношення порушується тільки при вимушеному обмеженні відведенного для сходів простору.

Важливо: для людей з обмеженою рухливістю, фізичними вадами змінювати ширину сходинки вкрай небажано.

Для збільшеного кроку, наприклад, 68 см і довжини ступні 32 см приймаємо

2j + 32 = 68

j = (68-32) / 2 = 18 см.

Оскільки нормою (точніше, рекомендацією відповідно до зручності пересування) для сходів в приватному будинку вважається 18 … 20 см, можна залишити розрахункове значення «як є». При цьому варто мати на увазі – людям з більш низьким зростом / коротким кроком такі сходи можуть виявитися не зовсім зручними.

Якщо стандартний варіант не підходить

Розбираючись, як правильно підібрати висоту сходів в приватному будинку, користувачі часто задають питання – а як бути, якщо в залишений для виробу простір «втиснути» модель зі стандартними значеннями не виходить?

В цьому випадку необхідно адаптувати типові дані в наявні обмеження. Важливо розуміти: зручність і безпека при русі по сходах не рівнозначні. Сходи можуть бути не дуже зручними через занадто круті або вузькі сходинки, але при цьому пересуватися по ним безпечно.

Так, ширина проступу менше 10 см дає недостатню опору для ніг, а виступ накладки на сходинку більше 50 мм – ризик зачепитися носком взуття / ноги і впасти.