МОДУЛЬНІ ГВИНТОВІ СХОДИ. ОСОБЛИВОСТІ ТА ПЕРЕВАГИ

Під терміном «модульні сходи» розуміється збірна конструкція, що складається з окремих елементів. При правильній збірці (яку можна провести і самостійно) такий елемент житла буде надійним і зручним.

Чому гвинтові сходи?

Нестача місця в стандартних квартирах або приватних будинках змушує їх власників задуматися про найбільш раціональне використання наявного простору. Якщо при цьому житло розділене на два і більше рівня, то найрозумнішим варіантом є облаштування гвинтового підйому. Звичайно, він менш зручний у використанні, ніж стандартні маршові конструкції, проте його основна перевага – малі розміри – спокутує всі недоліки.

Для гвинтових сходів відрізняється напрямок підйому (за годинниковою стрілкою або проти при підйомі), відстань між сходинками і їх розміри, форма і висота перил, матеріали. Однак частина елементів залишається незмінною:

 • несучий стовп, він же центральний стрижень (то, на що спираються гвинтові сходи). У модульних конструкціях цей стрижень збірний
 • сходинки трикутної або близької до трикутника (трапеції) форми. Таку геометрію обумовлює необхідність змінювати розміри сходинок від внутрішнього краю до зовнішнього для зручності ходьби;
 • перила.

У деяких моделях зовнішній край сходинок додатково підтримується так званої тятивою.

Важливо: іноді замість центрального стержня використовується косоур – складної форми вигнута балка, що підтримує внутрішню, по відношенню до центру спіралі, частину сходинок. Вибір центрального стовпа або косоура залежить від розміру отвору під кручені сходи. При малому розмірі краще вибрати опору на стовп, при великому – на косоур.

Ще один варіант гвинтових сходів, влаштованих в замкнутому просторі, має на увазі кріплення зовнішнього краю сходинок до стіни і в стіну.

Особливості модульних сходів гвинтового типу

Оскільки така конструкція збирається з окремих модулів (деталей), вона має свої нюанси:

 • при транспортуванні і зберіганні комплект для установки не займає багато місця;
 • зібрати конструкцію під силу навіть початківцю ремонтникові;
 • установка проводиться без демонтажу існуючих конструкцій (при умові правильного підбору комплекту під наявні умови);
 • змонтовані модульні гвинтові сходи дуже компактні;
 • виріб забезпечений необхідною міцністю, довговічністю і здатністю витримувати навантаження.

Однак у виробів є і недоліки:

 • представлені на ринку стандартні комплекти не відрізняються різноманітністю конструкції, кольору і дизайну;
 • не завжди доступні для придбання моделі підходять до умов, в яких їх потрібно змонтувати;
 • при недостатній міцності або якості виготовлення виправити ці проблеми самостійно дуже складно.

Як підсумок можна сказати: найбільш зручні гвинтові модульні сходи для тих споживачів, які купують їх (або вибирають конкретну модель) ще на стадії будівництва або капітального ремонту житла. В цьому випадку є можливість оптимізувати інтер’єр і конструктивні особливості приміщень під характеристики типових сходів і зберегти кошти для інших декоративних і функціональних елементів житла.