Перила для гвинтових сходів: особливості

Плануючи ремонт в своєму будинку, початківець-будівельник стикається з цікавим питанням – як зробити перила гвинтових сходів? Адже вони є спіраллю, значить, і огорожа повинна йти також спіралевидно. Для вирішення питання необхідно визначитися з конструкцією і розміщенням сходів в приміщенні, а також вибрати матеріал огорожі для гвинтових сходів.

 

Основні вимоги до перил на кручені сходи

Всі вимоги до огорож, які встановлюються при будівництві багатоквартирного або приватного будинку, знаходяться в ГОСТах і ДБНах і є обов’язковими до виконання.

Згідно вищевказаних документів, огорожа – обов’язковий елемент. Присутні також і рекомендації по установці додаткових елементів.

креслення гвинтових сходів

Важливо! Установка радіусних перил проводиться в обов’язковому порядку, якщо конструкція містить більше трьох сходинок.

Відносно гнутих перил та інших загороджень застосовуються такі вимоги:

 • Якщо ширина маршу становить до 1,25 м, вони можуть бути встановлені з одного боку за умови, що з іншого їм заважають стіни або інші несучі конструкції;
 • Якщо ширина маршу більше 1,25 см, необхідна установка з обох сторін, при цьому, якщо сходинки мають ширину більше 2,5 м – вони повинні бути розділені;
 • Допустимо використовувати як суцільну, так і гратчасту групу загороджень, де в останніх зазор між балясинами не повинен бути більше 90 см;
 • Якщо ковані кручені перила містять балясини – то зазори між ними закриваються за допомогою прутів, листів пластику, металу або дерева;
 • Якщо в ході створення загороджувальної групи буде застосовуватися скло – рекомендується підбирати протиударний триплекс або гартоване скло з додатковими фіксаторами;
 • Допустимо кріпити загородження на косоурах або торцевих елементах в разі відсутнього додаткового простору;
 • Всі типи огорож повинні мати ергономічні, рівні і гладкі накладки, виконані з однорідних матеріалів.

Також регламентується висота безпосередньо встановлюється поручня. У житлових будинках цей параметр повинен бути не більше 1,2 м, в нежитлових – до 90 см.

На початку і в кінці сходової групи огорожі повинні виступати горизонтально на відстань до 30 см. У разі, якщо планується установка пандуса – поручні повинні бути йому паралельні.

складові елементи гвинтових сходів

ГОСТ передбачає також і виконання деяких базових вимог. Так, металеві перила для сходів не повинні мати слідів експлуатації, подряпин, іржі, а їх дерев’яні родичі – відколів, задирок і так далі. Відзначається, що незалежно від того, з чого вони виробляються, загородження повинні бути вогнетривкими.

 

Типи огороджень гвинтових сходів

Залежно від того, як виконана конструкція і де вона розташована – в спеціальному отворі (шахті) або вільно, на відстані від стін і інших обмежуючих конструктивних елементів, можна віддати перевагу одному з двох варіантів перил гвинтових сходів. А саме – плавна крива, що повторює лінію краю сходин (зовнішню чи внутрішню) або ламана лінія, що складається з прямих відрізків.

перила для гвинтових сходів

Окремо цей елемент розділяється на види залежно від типу заповнення огорожі:

 • Класичні: створюються з вертикальних стійок, які можуть мати фігурні деталі і використовуватися для декору;
 • Суцільні: виготовляються з суцільного скла або листа металу, що монтуються між поручнями і сходинками;
 • Художні: вільну зону загороджувальної групи заповнюють за допомогою різьблених, литих або кованих елементів;
 • Ригельні: точки опори між собою фіксуються за допомогою планок, що йдуть паралельно поручнів.

Також існує окрема класифікація за типом використовуваного матеріалу – від стандартного дерева, до сучасного пластика, цегли і різних комбінацій.

 

Матеріали для виготовлення поручнів для гвинтових сходів

На вибір типу огорожі впливає також і основа, з якої вони виробляються, де важливим є правильний принцип її підбору.

Дерево

перила з дерева для гвинтових сходів

Традиційний матеріал, який можна замовити для виготовлення загороджувальної групи. Велика частина конструкцій в житлових і приватних будинках виготовляється з натурального дерева з огляду на його екологічність, легкості виробництва і здатності утримувати тепло.

Великим плюсом дерева є його функціональність. Воно застосовується в парі з будь-якими іншими деталями з металу, скла або пластику. Ще один плюс – можливість виготовлення різьблених деталей для декору.

Незважаючи на те, що дерев’яний брус зігнути можна, питання про те, як зігнути перила для кручених сходів, не відноситься до сфери можливостей непрофесіонала. Складний вигин деревини вимагає спеціальних навичок і устаткування: виготовлення поручнів для гвинтових сходів зазвичай відбувається в столярних майстернях. Більш раціональний для дерев’яної моделі варіант зі складовими конструкціями з окремих фрагментів, з’єднаних в більш-менш плавну лінію.

Стилі інтер’єру: ампір, класика, бароко, прованс.

Метал

Найчастіше можна купити перила для гвинтових сходів, які  виготовлені з декількох типів металу – алюмінію, заліза, чавуну, латуні та інших. Кожен з металів має свої безпосередні плюси, серед яких – легкість в догляді, стійкість до корозії, висока міцність і легкість в монтажі.

З металу створюють як огорожі, так і труби для гвинтових сходів, що забезпечують надійність кріплення всіх елементів.

Слід зазначити, що питання про те, як виготовити перила для гвинтових сходів з металопрокату, досить складне і вимагає професіоналізму і якісної техніки. Тому краще зупинитися на варіанті збірної огорожі.

Стилі інтер’єру: лофт, мінімалізм, хай-тек.

Скло

перила зі скла

Найбільш дорогий варіант оформлення. Має екологічний і мінімалістичний вигляд, підходить як для великих, так і для невеликих сходових груп. Приємний бонус – це легкість в експлуатації.

Стилі інтер’єру: мінімалізм і хай-тек.

Камінь

Один з найдорожчих матеріалів, оскільки в ході виробництва загороджувальної групи використовують натуральний мармур. Його монументальність дозволяє застосовувати його на великих площах, особливо в приватних будинках. За ним потрібен мінімальний догляд, а також він має високий термін експлуатації.

Стилі інтер’єру: класика, англійська, американський.

ПВХ

перила з ПВХ

Найпростіший у виготовлені після натурального дерева. Завдяки пластичності пластику, в результаті його нагрівання, можна створювати різні типи загороджень. Його плюси полягають у довговічності, низькій вартості, гігієнічності, простоті монтажу. Крім того, пластик дозволяє імітувати породи дерева і каменю.

Стиль інтер’єру: будь-який.

 

Особливості виготовлення гвинтових перил

Створити перила для гвинтових сходів своїми руками – цілком реально, досить розібратися з їх типами і основними вимогами.

Кращим вибором для будинку стануть дерев’яні перила для гвинтових сходів з наступних порід дерева – дуб, ясен або бук. Перед використанням вони повинні бути просушені так, щоб параметр вологості становив не більше 9%. В іншому випадку під час експлуатації конструкції підвищиться ризик усушки, появи прогалин, ямок і розбіжності місць склейки.

монтаж поручня з дерева

Процес створення помітно спрощується завдяки використанню так званих шаблонів: з ламелей, підготовлених заздалегідь, склеюються поручні та інші додаткові елементи. Попередньо ламелі обробляються, а після за допомогою струбцина наноситься клейова основа. Потім, після її висихання, вони знімаються, а заготовка відправляється на сушку при середніх температурах (не більше 16 градусів) на добу.

Після сушіння елементи відправляються на шліфування, обробку і фарбування в малярському цеху.

 

Особливості дизайну загороджень

Враховуючи, що огорожа – одна з найбільш значущих частин декору, оформленню приділяється максимум уваги.

Для отримання бажаного результату активно використовують ковані і різьблені елементи, гнуті і секційні скляні панелі, комбіновані варіанти. Вибір певного матеріалу і стилю оформлення поручнів для сходів залежить від того, що використовувалося для створення самої конструкції сходів і який стиль оформлення приміщення.

перила з дерева та скла

Дизайнерські рішення можуть бути різноманітними. Важливо пам’ятати, що вони підходити під існуючий стиль інтер’єру.

Кольорові рішення загороджень повинні бути схожі із загальною стилістикою інтер’єру. У разі, якщо переважає одна кольорова гама – всі деталі фарбують в цей колір. Для створення акценту на світлих щаблях можна використовувати темні деталі і навпаки.

оригінальні перила для гвинтових сходів

Ковані елементи застосовуються безпосередньо в тих загородженнях, де це доречно, або ж використовуються металеві або комбіновані матеріали. Скляні панелі рекомендується поєднувати з металом або натуральним деревом в світлих тонах.

Чим складніший процес виготовлення – тим дорожче обходиться виконання проекту. Однак порівняно прості, вироблені зі стандартних і тих, що піддалися невеликій обробці деталі моделі  – можуть відрізнятися високою ціною. Особливо, якщо це пов’язано з унікальністю дизайну і високою якістю матеріалів.

А якщо вам потрібні якісні перила для вашого будинку – зверніться до наших фахівців, і ми допоможемо створити необхідні, універсальні загородження.