ГВИНТОВІ СХОДИ, ЯК РОДЗИНКА БУДЬ-ЯКОГО ІНТЕР’ЄРУ

Функціональне та естетичне оформлення приміщення – завдання будь-якого професійного дизайнера або любителя, який проектує інтер’єр приміщення. При цьому дуже важливо влаштувати все так, щоб конструктивні елементи приміщення (приміщень) були не тільки зручні і красиві, але і безпечні. У випадку організації сполучення між поверхами або ярусами найбільш важливим питанням стає вибір сходів – їх типу, розміру, матеріалів, оформлення. Одним з оптимальних варіантів при обмеженому просторі вважаються гвинтові сходи.

Конструкція і експлуатаційні особливості

Гвинтові сходи в обмеженому просторі дозволяють помітно заощадити місце, забезпечити комфортний підйом і спуск без шкоди для розміщення інших деталей обстановки. На ілюстрації нижче наведені основні типи конструкцій гвинтових сходів з металу та інших матеріалів, що використовуються в побуті.

У всіх чотирьох варіантах основним елементом є центральний (внутрішній) стовп, який підтримує сходинки і задає загальну висоту підйому (спуску). При цьому спосіб спирання сходинок може бути консольним, тобто з кріпленням одним кінцем защемленням або за допомогою обсадних деталей, або двостороннім – в цьому випадку одним кінцем сходинки спираються на стовп, іншим на стіну або тятиву.

Друга особливість гвинтових сходів пов’язана з формою сходинок.

Максимальна ширина при цьому спостерігається у зовнішнього краю сходів, мінімальна – у внутрішнього. Оскільки людині при підйомі і спуску зручно рухатися приблизно посередині, тримаючись ближче до зовнішнього краю, ширина сходинок  по «лінії ходу» вибирається не меншою, ніж середня довжина ступні – тобто 30 см. Зменшення цього розміру або зміщення «лінії ходу» небажано. З урахуванням кількості сходинок, висоти підйому і їх ширини визначається необхідний мінімальний діаметр гвинтових сходів.

 

Плюси і мінуси різних матеріалів

Основними матеріалами для виготовлення гвинтових сходів служать метал, дерево, спеціальне скло. При цьому у кожного з варіантів є свої переваги і недоліки:

  • гвинтові сходи металеві дуже міцні, довговічні, витримують значні динамічні і статичні навантаження, але мають і значну вагу. Тому в легких будівлях (каркасних, дерев’яних) такі моделі намагаються не використовувати;
  • суцільно дерев’яний виріб радує привабливим виглядом і природністю, досить довговічний і міцний, але дуже вразливий до вологи, пожежонебезпечний. Дерев’яні гвинтові сходи зазвичай монтують тільки в приватному житлі або тимчасових будівлях;
  • сходи з чистого скла не використовують, в їх конструкції обов’язково є підтримуючі металеві елементи;
  • комбіновані моделі – скляні гвинтові сходи на сталевому каркасі, сталеві гвинтові сходи з дерев’яними накладками на сходинки – вдало поєднують в собі ефектний вигляд скла або деревини з міцністю металевих конструкцій.

Переваги того або іншого варіанту виготовлення сходів в естетичному плані залежать від стилю обробки приміщення в цілому. Для кімнат в етнічному стилі більше підійдуть дерев’яні конструкції, для хай-тека – хромований метал і скло.

Правильно підібрані металеві гвинтові сходи або комбінований виріб здатний помітно перетворити банальний вигляд житлового або громадського будинку, зробити його яскравішим і виразнішим, підкреслити індивідуальність дизайну.