ЯКЕ ДЕРЕВО КРАЩЕ ДЛЯ СХОДІВ

Влаштовуючи дерев’яні сходи, їх майбутні власники обов’язково замислюються про те, з якої деревини їх краще виготовити. При цьому враховується можливість використання як однієї, так і декількох порід. Це пов’язано з різними експлуатаційними показниками деревини листяних і хвойних, північних і південних дерев.

Міцність і стійкість

Базовими вимогами до сходинок і опорних елементів сходів – опорного стовпа, косоурів, тятив, стійок – вважаються міцність і здатність без проблем сприймати значні і постійні механічні навантаження. Під механічними навантаженнями розуміється:

  • тертя – від постійної ходьби сходинки поступово зтираються, в місцях найбільш частого впливу з’являються поглиблення, краї стають криволінійними;
  • удар – падіння важких предметів, особливо гострих, стрибки призводять до розтріскування і зламу дощок;
  • тривале статичне навантаження – при постійному тиску важких предметів дошки і бруси набувають прогин, при надмірному впливі ламаються.

Крім механічної дії, слід враховувати вплив вологи – атмосферної і такої, що безпосередньо потрапляє на конструктивні елементи, а також перепади температур. У занадто сухому приміщенні деревина пересихає і тріскається, в занадто вологому – розбухає і гниє. При постійному попаданні вологи дерев’яні деталі також гниють, пліснявіють, втрачають міцність і вид.

Картинки по запросу породы дерева свойства

З урахуванням вищесказаного зрозуміло: кращі породи для сходів – тверді, високоміцні, не схильні до гниття і розтріскування. До таких відносяться дуб, ясен, граб, модрина, в’яз.

Зовнішній вигляд і ціна

Крім експлуатаційних якостей виробу, важливий також його вид. Тому при вирішенні питання, яке дерево краще для сходів, враховуються також естетичні властивості деревини. Лідерами по ефектній і впізнаваній текстурі вважаються екзотичні породи – амарант, ебен, палісандр, бокота, гренадир. Однак через вкрай високу вартість ці породи використовуються тільки для невеликих декоративних елементів.

Більш розумним і раціональним є використання вітчизняних порід – дуба, горіха, карельської берези, груші, яблуні, вишні, клена. При набагато меншій ціні вони володіють високою декоративністю і відмінними для користувача характеристиками.

При цьому слід розуміти – з деяких порід дерева великі елементи робити не можна, оскільки діаметр стовбура не допускає розпил на дошки або бруси з великим перетином.

Таким чином, для класичних довговічних сходів варто віддати перевагу практичному дубу або буку, «економ-варіанту» – сосні або ялині, а при бажанні отримати ексклюзивний виріб – горіху, ясену, мореному дубу (особливий спосіб обробки і витримки) або цінним плодовим породам.