Поворотні сходи. Данина моді чи економія простору?

Поворотні сходи – необхідний елемент будь-якого багатоповерхового будинку, неважливо, якого – двоповерхового приватного будинку або ж великого багатозального, дизайнерського палацу. Ця деталь може бути якої завгодно конструкції, з будь-якого матеріалу, різноманітного дизайну – все залежить від самого приміщення, оскільки воно може обмежувати фантазію дизайнера, від замовника і його побажань, обраних матеріалів та інших факторів. Поворотні сходи на другий поверх є найбільш використовуваним дизайнерським рішенням під час будівництва будинків.

 

Чому зараз стали популярні поворотні сходи? Які види металевих сходів пропонуються будівельниками?

сходи на каркасі з металу

  • Вона набагато зручніше, ніж гвинтові сходи, оскільки не потрібно постійно ходити по колу;
  • Сходи з поворотом економлять місце – їх можна ставити біля стіни, а перила встановлювати з одного боку;
  • Іноді приміщення не дозволяє поставити класичну конструкцію – вона буде занадто круто йти вгору, а гвинтова з якихось причин незручна;
  • Сходи з забіжними сходинками популярні і тому, що виглядають оригінально і дозволяють втілювати модні дизайнерські ідеї;
  • Пересуватися з вантажем теж набагато зручніше по сходах на другий поверх з поворотом, а крім того, їх показник безпеки набагато перевищує той, що у гвинтових.

 

Що таке спорудження з поворотом

Сьогодні такий тип конструкції є найбільш затребуваним в маленьких і не дуже приміщеннях. Вона дозволяє звести компактну споруду, яка не віднімає багато місця, і здатна вписатися в будь-який тип інтер’єру.

Ця споруда являє собою короткі марші, що з’єднуються за допомогою вигнутих сходинок або площадки. Остання, що зазвичай монтується між маршами, часто відсутня, замінюючись кутовим підйомом.

Головна особливість моделі – можливість зміни кута повороту під час підйому. Тому такі вироби поділяються за градусами – від 90, до 180 і 270 в тому числі. Крім того, такі споруди не накладають обмежень в плані вибору матеріалу для зведення. Це може бути як дерево, так і метал, і навіть бетон.

 

Переваги та недоліки поворотних елементів

сходи з поворотом

Металеві сходи з забіжними сходинами, як і міжповерхові переходи з інших матеріалів такого типу, мають свої плюси. До них відноситься компактність і економність, що важливо в обмеженому просторі, а також естетичний, лаконічний зовнішній вигляд каркаса поворотних сходів.

Каркас сходів з забіжними сходинами не позбавлений і недоліків. Основний з них – деяка незручність, що з’являється при спуску. Навіть якщо був правильно зроблений розрахунок забіжних сходин, вони все одно будуть мати більш вузьку і широку частини. Вузька може бути недостатньо широкою для постановки стопи, а широка – занадто великою для звичного кроку.

Ще одним недоліком є ​​складний розрахунок забіжних сходів, де в ході однієї помилки можна отримати незручний і травмонебезпечний перехід.

 

Види конструкцій з поворотом

Міжповерхові переходи такого типу бувають наступних видів:

  • Гвинтові: сходи на металокаркасі з забіжними сходинами – складається виключно з них;
  • Маршеві: для будівництва прольотів застосовують не площадки, а сходинки;
  • Г-подібні: мають комбінований тип, представлений гвинтовими і маршовими елементами;
  • П-подібні: має два марші, що будуть паралельні один одному, а підйоми будуть розгорнуті на 180 градусів.

Також каркас забіжних сходів може формуватися ще двома способами. Криволінійна конструкція менш комфортна і зручна, а ось вигнута – досить доступна і економна, дозволяє побудувати чвертьповоротні та напівповоротні переходи.

 

Проектування сходів з забіжними сходинами: вимоги до безпеки

як розрахувати сходи на 2 поверх

Розрахунок поворотних сходів з забіжними сходинами починається з визначення базових елементів переходу. Серед таких – несучі компоненти (косоури, больца і інші), майданчики, огороджувальні елементи (перила або поручні) та інші.

До основних вимог відносять такі:

  1. Висота прорізу повинна становити не менше двох метрів;
  2. Ширина маршів підбирається індивідуально, але не може бути менше, ніж 90 см;
  3. Кут нахилу повинен бути в межах 20-45 градусів;
  4. Висота дерев’яних забіжних сходин або моделей з металу повинна бути в межах 10-20 см;
  5. Ширина сходинок на вузькій лінії – не менше 10 см, на широкій – не менше 40 см;
  6. Металевий каркас сходів з забіжними сходинами повинен мати вільну зону проходу;
  7. Для зручності краще вибирати майданчики з поворотом;
  8. Будівництво подібного переходу має бути зроблено після того, як зведений будинок або квартира дадуть усадку протягом декількох років.

вимоги до параметрів сходів

 

Нижня і верхня площадки повинні бути однаково добре освітлені в будь-який час доби. Якщо на конструкції присутні більше трьох-чотирьох підйомів – необхідно встановити поручні, висота яких повинна бути не менше 90 см.

Важливий момент – здатність витримувати певну вагу. Для цього в момент проектування необхідно визначитися з тим, чи планується перенесення великогабаритних вантажів, і яка максимальна ступінь міцності знадобиться.

В ідеалі конструкція, згідно протипожежним вимогам, повинна бути зроблена з негорючого матеріалу.

 

Розрахунок сходів з поворотом

як розрахувати сходи з поворотом

Для того, щоб розрахувати сходи з поворотом, необхідно врахувати установку планки, завдяки якій виконується вигнута конструкція. Вона може мати форму квадрата або прямокутника. Якщо планується використання майданчиків – варто пам’ятати, що їх довжина повинна бути більше двох кроків, а ширина відповідати загальній ширині підйомної конструкції.

Розрахунок сходів з поворотом на 90 градусів на косоурах повинен враховувати факт наявності певної кількості підйомів. Як правило, їх три і більше. Важливо врахувати також і той факт, що ширина кроку по найменшій частині повинна становити не менше 14 см. У такому випадку пересування буде найбільш безпечним і комфортним.

Необхідно прорахувати і загороджувальні елементи. Їх ширина повинна бути не менше 10 см для комфорту. Стандартно перила повинні мати висоту в 80 см, окремо проводиться розрахунок стійок, на які вони встановлюються.

Довжина поручнів повинна повністю відповідати довжині всієї конструкції.

Варіант в 90 градусів

сходи з поворотом90°

Також цей вид сходів в будинку на сталевому каркасі називається Г-подібним. Він один з найпопулярніших для дач – тут поєднується маршова і гвинтова конструкції. Крім звичайних він, також містить і поворотні щаблі, що відрізняються не тільки формою, а й розмірами. Розрахунок сходів з поворотом на 90 градусів з забіжними сходинами необхідно проводити для конкретного приміщення, тому як купуючи готову, ви ризикуєте не вписатися в приміщення.

Забіжні сходи Г-образної конструкції розраховані на розміщення в кутку, саме тому вона так економить місце, а крім того, повертати можна в будь-яку сторону. Напрямок для ходьби змінюється непомітно, тому людина не відчуває незручності.

Варіант в 180 градусів

сходи з поворотом 180°

Ці сходи поворотні з забіжними сходинами виглядають набагато незвичніше, ніж попередні. Вони змінюють напрямок поступово і набагато більше схожі на гвинтові, хоча риси маршових у них теж залишаються. Відмінність від попереднього виду в тому, що забіжні і рядові щаблі чергуються різним відрізком. Розміри забіжних сходин також можуть варіюватися.

Кількість і тих, і інших залежить виключно від параметрів приміщення і розмірів сходів у будинку з металу. Розрахунок сходів з поворотом на 180 градусів також розраховується індивідуально, за допомогою спеціальних калькуляторів і програм.

А якщо ви хочете, щоб всі деталі були продумані до дрібниць і виконані правильно – звертайтеся до наших фахівців!