Забіжні сходинки або майданчик, що краще вибрати для сходів

Облаштування міжповерхових сходів вимагає продуманого підходу до конструкції. Від їх зручності, правильного вибору кута підйому, ширини і висоти сходин, їх форми залежить безпека і комфорт користувачів. Що ж потрібно знати про сходи з забіжними сходинами?

 

Все, що потрібно знати про забіжні сходини

лестница с забежными ступенями

Забіжні сходини – це окремий вид, що застосовуються для з’єднання маршів між собою. Їх особливість полягає в зовнішньому вигляді і конструкції: ближче до поворотної точки вони менші по ширині, ніж в далекій її точці. Дані ширини такої конструкції є змінними в залежності від місця, куди ступає нога людини.

Каркас сходів з забіжними сходинами найчастіше монтується з міцного металу або натурального дерева, підбираючись безпосередньо під основний матеріал самої конструкції. Завдяки цьому вона виходить більш надійною і міцною, а також набуває естетичний і незвичайний зовнішній вигляд, вписується в сучасний ремонт.

До створення такого елементу декору необхідно підійти з усією уважністю. У разі неправильно підібраних розмірів забіжних сходин значним чином підвищується рівень травматизму, оскільки сама конструкція не передбачає помилок в проектуванні.

Крім того, необхідно правильно підібрати геометрію самого виробу, щоб створити комфортний засіб пересування.

схема лестницы с забежными ступенями

Головною перевагою металевих сходів з поворотними сходинами є економія корисної площі в будинку. Вона займає досить мало місця: довжина основної частини під стіною – 2,5 м, а інший – всього 1,5 м (більш точні дані будуть залежати від кута повороту і типу самої конструкції).

Як правило, під час створення сходів на 2 поверх з поворотом намагаються заощадити якомога більше простору. Для цього чітко регламентується рівень глибини самих сходинок – не більше 40 см у стінки. Збільшення проступи в цій області призведе до безпосереднього збільшення радіусу самої точки, а також до зростання параметрів сходової клітки.

У точці повороту, наприклад, для моделей з 90 градусами, рекомендується встановлювати 4-6 сходинок для більшого комфорту переміщення.

 

Вибір конструкції поворотних сходів на другий поверх

что собой представляет лестница с забежными ступенями

Індустрія виробництва сходів пропонує кілька основних і доступних конструкційних рішень для будинку.

Існує кілька можливих типів конструкцій:

 • Гвинтові: забіжні сходи з металу, створені за формою гвинта, вважається найпростішою в установці і максимально візуально заощаджує внутрішній простір будинку;
 • Г-подібна: відрізняється від інших кутом повороту, що становить 90 градусів і також економічно витрачає простір;
 • П-подібна: конструкція, що розгорнута у стіни у формі літери П на 180 градусів;
 • Криволінійна: відрізняється від інших видів більш м’якими, плавними лініями і підвищеною естетичністю;
 • На монокосоурі: має спрощений тип конструкції, що кріпиться на єдинії опорнії балці, що проходить точно по центральній частині;
 • На тятивах: на відміну від попередньої, кріпиться за допомогою так званих тятив, що для додаткової безпеки оснащуються металевими прутами і фіксаторами.

Крім цих основних видів, для будинку можна створювати також і варіанти, де сходинки можуть мати різний тип і форму розташування. Наприклад, можна встановити конструкцію, де вони будуть перебувати точно посередині, знизу або зверху прольоту. За допомогою такого вибору можна зробити простір клітини більш ергономічним, безпечним і корисним.

 

Окремі отвори або плавний підйом

лестница с поворотом

При необмеженому просторі сходини можуть слідувати один за одним без обмежень, але в приватних будинках і громадських будівлях місця завжди бракує. Заради економії площі в умовах обмеженого обсягу виконуються двох- або трьохмаршеві, забіжними.

Під маршем (прольотом) розуміється ряд сходин, розташованих без зміни напрямку руху. Окремі марші з’єднуються сходовим майданчиком, на якому користувач повертається по ходу. Звичайний кут забіжних сходів з поворотом – 90 або 180 градусів.

У забіжних виробах майданчик замінюють на так звані забіжні сходини. Вони мають форму трапеції або трикутника, забезпечують поступовий поворот напрямку підйому / спуску. Повертаючи по ходу руху, користувач одночасно піднімається / опускається, на відміну від маршових конструкцій, де поворот відбувається зі збереженням висоти положення.

Кількість і розрахунок забіжних сходин проводиться так, щоб їх ширина по лінії руху гарантувала достатню площу опори.

Щоб без сильної зміни конструкції і витрат простору збільшити ширину опорної площадки, використовують криволінійну форму поворотних сходин.

 

Поворотні сходи з забіжними сходинами або забіжні сходи з майданчиком

лестница с поворотными ступенями

Між компактними сходами з майданчиком на другий поверх і другим варіантом немає істотної різниці по займаному простору. Кількість сходин також залишається незмінною, оскільки при рівній їх висоті на один і той же міжповерховий простір потрібна однакова їх кількість. Основна відмінність – за відсутності забіжних сходинок подовжуються марші. Для прикладу: висота поверху 3 м, число сходинок з висотою 20 см і шириною 30 см – 15 штук, поворот руху на 180 градусів.

Для поворотних сходів без майданчика необхідний отвір (при рівномірному розподілі сходинок) зі збереженням їх необхідної ширини складе 2093 см. Якщо замість забіжних сходин влаштувати майданчик, підйом на 1 м доведеться розподіляти на два марші або подовжувати один з них. Отвір збільшиться на 0,9 … 1,5 м.

Тому при необхідності заощадити місце варто віддати перевагу варіанту без площадки.

Перш за все варто відзначити, що забіжні конструкції використовують на кілька (в основному – 3-5) сходин більше, ніж основні. Виходячи з базових правил проектування, можна зробити висновок, що чим більше їх налічується – тим меншими будуть їх розмірні параметри, що здатне істотно вплинути на рівень комфорту експлуатації.

пример лестницы с забежными ступенями

Варто зазначити, що сходи в будинку з майданчиком – досить об’ємна споруда, на яку може просто не вистачити місця. Мабуть, саме за допомогою цього аргументу майданчики замінюються більш функціональним рішенням – забіжними сходинами.

П-подібні сходи з проміжним майданчиком або будь-які інші, що використовують цей прийом, може похвалитися такими перевагами:

 1. У процесі повсякденного використання більш зручна і безпечна;
 2. Дає можливість використовувати декількома людьми одночасно;
 3. Дозволяє піднімати і опускати на її площині важкі і габаритні вантажі;
 4. Майданчики більш прості і економічні у виготовленні;
 5. Вони не вимагають частого і тривалого обслуговування;
 6. Процес монтажу простіший, ніж у випадку зі сходинами.

Під час розрахунку сходів з поворотом на 90 градусів з майданчиком для власних квадратних метрів може виявитися, що висота кроку досягає 20-23 см. Багато хто не звернуть на це увагу, однак літнім людям і маленьким дітям буде небезпечно використовувати подібну споруду. При цьому, в разі, якщо замінити майданчик практично ідентичним за розміром поворотом, висоту кроку можна істотно зменшити до 16-19 см, що буде куди більш зручно і безпечно.

Єдиним істотним недоліком сходів з поворотними сходинами може стати можливість виключно самостійного переміщення. Оскільки задіяна площа зменшується, одночасно здійснювати спуск / підйом зможе тільки одна людина.

Тому під час вибору сходового рішення варто визначитися, що буде грати головну роль – зручність поворотного рішення або естетичність і економія простору.

 

Складнощі розрахунку і проектування сходів з забіжними сходинами

поворот деревянной лестницы

Для створення такої конструкції необхідно дотримуватися пропорції. Так, ширина сходини повинна бути не менше 10 см всередині, і не менше 40 см зовні. Центральна частина повинна складати не менше 20 см.

Також однаковою при моделі з будь-яким градусом повороту буде і висота сходинок. Обчислювати її необхідно, виходячи із загальних вимог до конструкцій і комфорту самих мешканців.

Розрахунок сходів з поворотом на 180 градусів

расчет лестницы с поворотом

Для здійснення підрахунків знадобиться дізнатися наступні параметри – лінію прольоту, радіус середньої лінії і кут повороту.

Для того, щоб зробити заміри, необхідно:

 • Провести лінію по центру маршу;
 • Відзначити однакові точки для сходин;
 • У центрі середньої лінії поставити крапку, що стане радіусом заокруглення;
 • Визначити межу поворотних сходів;
 • Визначити розмір, з’єднавши позначки на середній лінії і лінії заокруглення.

Основна складність заміру і проектування такої конструкції полягає в необхідності наявних математичних знань, досвіду роботи з відповідними інструментами і програмами.

Розрахунок сходів на косоурах з поворотом на 90 градусів

расчет лестницы с забежными ступенями

Проводиться аналогічним способом, як і замір варіанту на 180 градусів з внесенням деяких коректив. Для цього застосовується метод проекції – один з найбільш простих способів розмітки сходовій групи для людей, які не мають досвіду в цьому.

Замір починається зі створення кола, радіус якого буде значенням частини маршу. Після чого проводиться лінія під кутом в 45 градусів, що представить майбутню вісь повороту. На цьому ж етапі варто намітити лінії пересування по ділянках.

Після цього до отриманого малюнку стикуються прямі маршові ділянки. Центральна ділянку, що залишається поворотною і недоторканою, обчислюється за розмірами для визначення кількості підйомів, градусом їх повороту і глибини. Для спрощення, першими варто прорахувати прямокутні, класичні підйоми по центру, а потім переходити до заокруглених і зменшених.

Якщо ви хочете, щоб ваші сходи були зроблені за всіма стандартами, якісно і з грамотним заміром – зверніться в нашу компанію, і ми надамо послуги досвідчених фахівців.