Ремонт дерев’яних сходів

Незважаючи на відносну довговічність, дерево як будівельний матеріал може нормально «працювати» лише за умови правильного монтажу та догляду. Якщо ж навантаження на конструкцію були надмірними, а умови експлуатації не відповідали вимогам, рано чи пізно виникне потреба в ремонті та заміні сходів.

 

Коли слід зайнятися ремонтом дерев’яних сходів

причини зайнятися ремонтом дерев'яних сходів

Зазвичай на запитання «А чому Ви вирішили ремонтувати сходи?» власники називають такі причини:

  • конструкція втратила стійкість/міцність, відбулася часткова поломка сходів або опор, відчуття похитування або прогинання виробу, необхідність реставрації дерев’яних перил і не тільки;
  • пошкодження деревини комахами-деревоточцями, грибком та пліснявою;
  • поява дефектів, що безпосередньо не впливають на можливість використання, але дратують користувачів – скрип сходинок або перил, поява незначних тріщин або сколів, стирання поверхні сходинок, поломка декоративних елементів огорожі, зміна кольору та/або текстури деревини від часу, що характерно також і для кам’яних моделей;
  • стійки перил, що розхиталися, тріснуті сходинки або проступи, а також псування запобіжного окування;
  • погіршення естетики, проблеми з лаком/фарбою, що втратили цілісність, сильне забруднення опорних поверхонь, вигоряння деревини на сонці. «Набридло, хочу інші!» — теж вагомий аргумент зміни виду/конфігурації виробу чи його повної заміни.

Важливо розрізняти терміновість ремонту дерев’яних сходів у будинку. Якщо проблеми з основними елементами (силовою структурою, сходинами, перилами) явно виражені і є ризик обвалення конструкції під час руху або перебування поруч із нею – необхідно терміново розпочати заміну пошкоджених елементів.

При естетичних проблемах реставрацію старих дерев’яних сходів також краще почати якомога раніше, це дозволить скоротити витрати часу та грошей. Однак життю та здоров’ю мешканців будинку/квартири відкладання робіт не загрожує.

 

Види робіт з ремонту сходів у приватному будинку

Реставрація сходів у будинку – досить легкий і нескладний процес, який можна зробити самостійно, не звертаючись за допомогою до фахівців або майстрів з ремонту. Давайте розглянемо докладніше, які роботи можуть знадобитися, залежно від пошкодження конструкції та її фрагментів.

Знос покриття

знос покриття дерев'яних сходів

Найпоширенішою проблемою в обслуговуванні конструкцій з дерева або бетону є поступове зношування верхнього покриття, наприклад, лаку. Для його видалення краще використовувати не стандартний наждачний папір, а фен зі шпателем. Фрагменти необхідно заздалегідь нагріти, після чого акуратно зчистити з поверхні, не доводячи до обвуглювання деревини.

Наступний етап – циклювання сходів, яке можна провести звичайною шліфмашинкою. Згодом наноситься відбілювач та антибактеріальний засіб, ґрунтовка з антисептичними властивостями і лише потім оновлюють покриття.

Подряпини та вибоїни

усунення подряпин та вибоїн

Ремонт сходинок дерев’яних сходів у такому випадку проводиться виключно за допомогою шліфувальної машини. Поверхня шліфується, після чого шпаклюється, обклеюється шпоном і покривається матеріалом грунтовки. В результаті можна отримати поверхню, готову до лакування, де потрібно від п’яти до восьми шарів лаку.

Недорогим варіантом може стати банальне покриття пошкоджених фрагментів за допомогою обклеювання лінолеумом, ковроліном, встановлення куточків або декоративних порогів з металу.

Дефекти проступа

реставрація сходинок дерев'яних сходів

Реставрація сходинок сходів знадобиться і у разі більш серйозних пошкоджень – розколотої поверхні, появи гнилі та інших. Для цього необхідно видалити пошкоджений елемент та замінити його на новий. Моделі конструкцій, які мають сходинки, встановлені на тятивах, у такому разі вимагатимуть уваги майстра через складності у своїй збірці.

На цьому етапі фрагменти вирізають за допомогою ножівки або лобзика, а залишки вирубують стамескою. Потім проводиться зачистка поверхні від сміття та фрагментів, а нову деталь садять на клейовий склад, що підходить для скріплення деревини.

Скрип

як усунути скрип

Усунути неприємний скрип можна, якщо між проступом і підсходинкою вбити невеликі клини з міцного пластику, а потім в отриману щілину задути герметик на основі акрилу. Важливо також, щоб він не контактував з клинами, інакше їх буде складніше витягувати. Після застигання герметика клини можна буде видалити, а потім покрити поверхню лаком за бажанням.

Заміна балясин

заміна дерев'яних балясин

Ремонт сходової балюстради проводиться не тільки у разі пошкоджень та зношування зазначених елементів, але й за необхідності оновити зовнішній вигляд конструкції. Для простоти заміни балясини розпилюють навпіл, після чого провертають за допомогою гайкового ключа, виймаючи з пазів. Отвори попередньо обробляються, видаляються залишки клею, а потім на нову клейову основу фіксуються оновлені балясини.

 

Стандартні етапи ремонту дерев’яних сходів у приватному будинку

Першим етапом ремонту завжди є перевірка цілісності конструкції загалом. Для цього уважно оглядають усі деталі за допомогою ліхтарика (особливо у слабко освітлених місцях під сходинками), шукають ознаки зношування фрагментів каркасу, перевіряють міцність сходинок та дерев’яних елементів сходів. Для пошуку «проблемних місць» можна використовувати простукування гумовим молотком, натискання на елементи, а також прослуховування дерева. За наявності в матеріалі шкідників (древоточців) може бути чутно характерне потріскування і шарудіння в товщі дерева. Про наявність жучків свідчать також дрібні отвори в лицьовій стороні деталей, труха під фрагментами.

Цвіль і грибок легко виявити за специфічним запахом та зміною кольору дерева.

Після виявлення деталей, що вимагають ремонту, їх витягають з конструкції, по можливості не розбираючи її повністю (якщо не йдеться про силовий каркас). Підготувавши аналогічні деталі, проводиться реставрація дерев’яних сходів: фрагменти монтують на місце пошкоджених та підбирають покриття так, щоб нові елементи збігалися за кольором/текстурою зі старими.

Ремонт сходів неможливий без етапу шліфування із застосуванням ексцентрикового диска, що дозволяє легко видалити раніше нанесені шари лаку. При цьому важливо розпочинати обробку з показником зернистості не більше сорока. Робота зі шліфувальною машиною повинна відбуватися в напрямку деревних волокон, а натиск на неї повинен бути мінімальним. Згодом залишки сміття після шліфування видаляються для подальших робіт.

шліфування та обробка дерев'яної поверхні

У разі необхідності заміни лаку/фарби поверхні сходів шліфують наждачним папером різної зернистості до повної зачистки, після чого наносять новий шар поверхневого покриття.

Конструкції, які не мають великого зносу і частоти застосування, обробляються не лаком, а маслом. Шар обробки має бути тонким, і для цього застосовуються тверді види олії. При утворенні потіків і крапель необхідно видалити їх за допомогою кисті. Через двадцять хвилин після нанесення, залишки олії, які не вбралися в поверхню, видаляються безворсовою ганчіркою.

 

Складнощі у реставрації дерев’яних сходів своїми руками

Ремонт сходів у будинку часто спричиняє складнощі, особливо якщо немає будівельного або досвіду взаємодії з натуральним деревом. У разі, якщо потрібна повна заміна конструкції – краще користуватися послугами професіоналів, оскільки вилучення маршу з готового отвору є завданням підвищеної складності.

складності реставрації дерев'яних сходів своїми руками

Ще одним нелегким процесом є циклювання, оскільки сходини і балясини мають ряд важкодоступних ділянок, стиків і переходів, які можуть бути пошкоджені під час шліфування. Для цього потрібна спеціалізована техніка та дбайлива обробка, щоб уникнути нових дефектів.

До складних робіт зі сходами дерев’яними в будинку відноситься і зміцнення основи, а також заміна тятив і косоурів, які вимагатимуть участі професіоналів.

А якщо вам потрібні дерев’яні сходи до будинку, що прослужать довго і матимуть естетичний зовнішній вигляд – звертайтесь до нашої компанії!