Що вимагається від сходів в приватному будинку? Безсумнівно, зручність, комфорт пересування, привабливий вигляд … Однак досить велика кількість майбутніх домовласників на перше місце ставлять таку характеристику, як компактність. У невеликих будинках це дійсно важливо, особливо якщо окремого отвору під конструкцію не передбачено і планується робити так звані «кімнатні» сходи.
Сходи в кімнаті – чи зручно це?
Виділяти для сходів окремі отвори стали порівняно пізно. Перші конструкції розташовувалися на несучій стіні приміщень і часто виходили на галерею, що опоясує другий поверх. Саме так влаштовувалися сходи в середньовічних замках.
Сучасне планування зазвичай не передбачає наявність галереї – зручніше згрупувати кімнати навколо сходового майданчика.
Якщо сходинки необхідно розмістити у вітальні / їдальні / бібліотеці або іншій кімнаті загального користування, їх намагаються «притиснути» впритул до однієї зі стін і з користю використовувати простір під ними. Там можна влаштувати вбудовані шафи, стелажі, поставити невеликий столик або диван, розташувати кімнатні рослини або навіть акваріум.
У лаконічних інтер’єрах не обов’язково займати доступний простір, досить зробити сходинки менш масивними або позбавити їх видимих бічних опор. Так сходи сприймаються як оригінальна прикраса стіни.
При бажанні візуально відмежувати сходинки від решти приміщення, успішно застосовуються больця. Продовження елементів, що з’єднують деталі сходів, у вертикальній площині, утворює досить помітну перешкоду. При цьому таке зонування не заважає вільній циркуляції повітря, що не затемнює кімнату.
Зазвичай зонування виконується не тільки огорожею сходів, а й різницею в матеріалах.
Оздоблення «кімнатних» сходів і стіни біля них
Оскільки сходи є частиною спільної кімнати, необхідно обробку «узгоджувати» з базовим інтер’єром приміщення. Можна використовувати однакові матеріали або відтінки, схожі елементи декору.
Важливим елементом оздоблення є додатковий захист стіни поруч зі сходами. При підйомі і спуску майже неминуче виникають торкання, тертя – одяг, частини тіла стикаються зі стіною і можуть пошкоджувати її поверхню. Тому звичайні шпалери або фарбування / штукатурка можуть швидко прийти в непридатність або втратити привабливий вигляд. Бажано облицьовувати стіну більш міцними і стійкими до стирання і механічних пошкоджень матеріалами. Дуже добре виглядають дерево і його імітація, різноманітна плитка, пластикові панелі.