При виборі будівельних конструкцій, що забезпечують умови життя в цілому і переміщення по житлу зокрема, необхідно приділяти особливу увагу зручності та безпеці, якщо справа стосується людей похилого віку. Якою ж мають бути зручні сходи в будинку, щоб по них могла пересуватися літня людина?
Звичайна і зручна модель – в чому різниця?
Для людей, рухливість яких в силу віку або стану здоров’я обмежена або ускладнена, підйом або спуск представляє певні труднощі. Захворювання суглобів, надмірна вага, складності з координацією в просторі – все це вимагає особливої турботи про зручність переміщення. Тому при проектуванні будинку з кількістю поверхів більше одного і наявністю в ньому таких мешканців варто дуже уважно ставитися до вибору основних параметрів конструкції і робити правильний розрахунок сходів.
До базових характеристик, що сильно впливають на зручність руху, відносяться:
- кут нахилу сходів. Якщо літня людина або яка має проблеми зі здоров’ям змушена користуватися інвалідним візком або ходунками, а також милицями, може знадобитися пандус. Оптимальним варіантом, звичайно, буде ліфт, але далеко не в кожному окремому будинку можна організувати такий механізм. Якщо ж рух можливий, необхідно забезпечити кут нахилу не більше 45 градусів, а краще в межах 30 … 38 градусів;
- ширина сходин. Вона повинна повністю вміщати стопу по довжині, причому бажаний запас не менше 10%. Виступи на краях, за які людина може зачепитися носком при ходьбі, підвищують ризик падіння, а тому важливо підібрати правильні розміри сходин;
- висота сходин. Визначається кутом нахилу, кількістю і їх шириною. Зручна висота сходини – не більше 190 мм;
- ширина прольоту в цілому – не менше 100 см, якщо людина переміщається з тростиною / милицею – 120 … 140 см;
- ширина маршу. Зручні сходи в приватному будинку мають ширину не більше метра. Не рекомендується звужувати її, оскільки таким чином втрачається комфорт переміщення;
- загородження. Залежно від параметрів конструкції, повинні бути присутніми перила висотою не менше 90 см;
- кількість підйомів. В одному марші їх повинно бути не менше трьох, але і не більше 18. В ідеалі кількість має бути непарною;
- висота проходу. У точці входу в отвір, на всій довжині конструкції і в точці виходу повинна бути на 10-20 см вище людського зросту, в ідеалі – 2-2,1 м;
- поворотні майданчики. Ширина повинна відповідати обсягу маршу, а от довжина – не менше 1,2 м.
При обмеженій рухливості користувача і можливі проблеми з рівновагою та координацією (через запаморочення, недостатньою стійкості) важливо встановити на міжповерховому підйомі максимально міцні і зручні поручні. Рівень їх визначається індивідуально, виходячи з особливостей конкретного користувача, допустиме навантаження на опору – не менше ваги людини плюс 10 … 15%.
Перила та пристінні поручні для літніх
Безпечні сходи в будинку, де присутні пенсіонери, обов’язково повинні містити перила. Подібні елементи спрямовані на адаптацію підйомних просторів під потреби людей з особливими потребами або обмеженими можливостями в силу вікової категорії.
Як правило, перила і поручні встановлюються в області між стінками, а також на майданчиках-консолях. Вони мають додаткові відводи з круглими кінцями, що забезпечують легкість експлуатації і безпеку обхвату руками. Для цього вони створюються з поперечним перерізом і з діаметром близько 3-5 см.
Сходи для літніх людей повинні бути обладнані поручнями, які:
- не мають місць зварювання і грубих стиків;
- не ковзають, але володіють рівною, гладкою поверхнею;
- стійкі до корозії, виконані з якісних і довговічних матеріалів;
- прості в догляді і не потребують додаткового фарбування.
Кріплення опор проводиться на рівні 5-7 см від настінного покриття. Крім того, висота поручнів повинна відповідати рівню перил на самій підйомній конструкції. Монтаж здійснюється за допомогою міцних кріплень, здатних витримати вагу тіла пенсіонера. Найчастіше в якості нього виступають кронштейни або анкерні кріплення.
Сходинки для літніх людей: що потрібно знати
Крім знання, як розрахувати сходи і їх основні елементи, важливо також врахувати безпеку безпосереднього підйому. За це відповідають матеріали і деякі нюанси в виробництві.
Сходинки можуть мати наступну форму:
- Пряма: класика, яка встановлюється в прямих, маршових спорудах;
- Кругла: радіальні, монтуються часто на зонах біля ганку або на нижніх частинах споруд;
- Трапецевидна: вигнуті, використовуються на гвинтових конструкціях в якості заміни майданчика;
- Напівкругла: застосовуються на нижніх зонах і в зоні повороту маршу, округлюються тільки з одного боку.
Найзручніші сходи – ті, у яких правильно підібраний матеріал всіх елементів. Найпопулярніший варіант – натуральне, пофарбоване дерево. Воно безпечно в екологічному плані, довго не стирається і досить комфортне у використанні. Другий варіант – це метал або бетон. Для приміщень, де проживають люди похилого віку, вони не застосовуються, оскільки більш травматичні, так само, як і їх скляні варіанти.
Щоб уникнути падіння і травм в результаті спуску або підйому, варто задуматися також і про запобігання ковзання. Для цього можна використовувати міцне килимове покриття, насічки, що допоможуть створити текстуру і рельєф або ж накладки з гуми або ПВХ, що фіксуються на гострих кутах.
Освітлення сходів для безпеки
Для організації підсвічування сходів можна застосовувати різні джерела освітлення, наприклад, люстри, бра, точкові світильники, світодіодні стрічки і багато іншого.
Безпечні сходи на другий поверх можуть бути доповнені такими типами освітлення:
- підвісним на стіні або стелі поблизу;
- зовнішнім на каркасі;
- вбудованим в перила;
- вмонтованим в підсходинки і так далі.
Найбільш зручні сходи на другий поверх будуть мати підсвічування, що допоможе швидко і зручно переміщатися в темряві. Воно виконується за допомогою оптоволокна і профілю з алюмінію. Головний його плюс – тривалість світіння (більше 10 років), і низьку витрату електроенергії – до 3 Вт. Другий поширений варіант – світодіодна стрічка для перил. Вона служить більше 5 років, а також має підвищену витрату електрики – до 7 Вт.
Гвинтові підйомні елементи найчастіше доповнюються підвісними бра або люстрами, а ось на прямих прольотах буде доречно розмістити настінні або стельові точкові джерела світла. Залежно від обсягу прольоту, підбирається потужність світильників, ступінь розсіювання і тепловий режим.
Розрахунки сходів і освітлювальних приладів, їх температури краще проводити на етапі проектування. Дерево добре поєднується з теплою колірною гамою, склу підійдуть нейтрально-холодні відтінки, а ось освітлення металу залежить від кольору фарбування і типу конструкції. Кращий варіант – косе світло в тон поверхні.
Яку конструкцію вибрати?
Зручними сходами для літніх людей вважаються вироби з прямими маршами, майданчиками і кількістю сходин в одному марші не більше 9 … 10. Це досить складно здійснити в умовах обмеженого простору приватного будинку, але при відсутності інших варіантів доводиться виділяти необхідне місце на створення підйомних конструкцій. Найзручніші сходи – з двома-трьома маршами замість одного і замість більш компактних гвинтових конструкцій.
Краще уникати гвинтових моделей – вони небезпечні для людей похилого віку, тварин і дітей за рахунок поворотів і забіжних деталей. З метою підвищення безпеки не зайвим буде встановити поручні – широкі, округлі, зібрані з однорідного матеріалу.
Грунтовність споруди – не зайва деталь, якщо в будинку присутні люди з підвищеним індексом маси тіла. Хороше рішення – цілісна модель, без повітряних деталей і «гусячого кроку».
А для того, щоб мати правильну і сучасну модель – зверніться до наших фахівців!