Зручні сходи для літніх людей

При виборі будівельних конструкцій, що забезпечують умови життя в цілому і переміщення по житлу зокрема, необхідно приділяти особливу увагу зручності та безпеці, якщо справа стосується людей похилого віку. Якою ж мають бути зручні сходи в будинку, щоб по них могла пересуватися літня людина?

 

Звичайна і зручна модель – в чому різниця?

модель зручних сходів

Для людей, рухливість яких в силу віку або стану здоров’я обмежена або ускладнена, підйом або спуск представляє певні труднощі. Захворювання суглобів, надмірна вага, складності з координацією в просторі – все це вимагає особливої ​​турботи про зручність переміщення. Тому при проектуванні будинку з кількістю поверхів більше одного і наявністю в ньому таких мешканців варто дуже уважно ставитися до вибору основних параметрів конструкції і робити правильний  розрахунок сходів.

До базових характеристик, що сильно впливають на зручність руху, відносяться:

 • кут нахилу сходів. Якщо літня людина або яка має проблеми зі здоров’ям змушена користуватися інвалідним візком або ходунками, а також милицями, може знадобитися пандус. Оптимальним варіантом, звичайно, буде ліфт, але далеко не в кожному окремому будинку можна організувати такий механізм. Якщо ж рух можливий, необхідно забезпечити кут нахилу не більше 45 градусів, а краще в межах 30 … 38 градусів;
 • ширина сходин. Вона повинна повністю вміщати стопу по довжині, причому бажаний запас не менше 10%. Виступи на краях, за які людина може зачепитися носком при ходьбі, підвищують ризик падіння, а тому важливо підібрати правильні розміри сходин;
 • висота сходин. Визначається кутом нахилу, кількістю і їх шириною. Зручна висота сходини – не більше 190 мм;
 • ширина прольоту в цілому – не менше 100 см, якщо людина переміщається з тростиною / милицею – 120 … 140 см;
 • ширина маршу. Зручні сходи в приватному будинку мають ширину не більше метра. Не рекомендується звужувати її, оскільки таким чином втрачається комфорт переміщення;
 • загородження. Залежно від параметрів конструкції, повинні бути присутніми перила висотою не менше 90 см;
 • кількість підйомів. В одному марші їх повинно бути не менше трьох, але і не більше 18. В ідеалі кількість має бути непарною;
 • висота проходу. У точці входу в отвір, на всій довжині конструкції і в точці виходу повинна бути на 10-20 см вище людського зросту, в ідеалі – 2-2,1 м;
 • поворотні майданчики. Ширина повинна відповідати обсягу маршу, а от довжина – не менше 1,2 м.

При обмеженій рухливості користувача і можливі проблеми з рівновагою та координацією (через запаморочення, недостатньою стійкості) важливо встановити на міжповерховому підйомі максимально міцні і зручні поручні. Рівень їх визначається індивідуально, виходячи з особливостей конкретного користувача, допустиме навантаження на опору – не менше ваги людини плюс 10 … 15%.

 

Перила та пристінні поручні для літніх

безпечні перила

Безпечні сходи в будинку, де присутні пенсіонери, обов’язково повинні містити перила. Подібні елементи спрямовані на адаптацію підйомних просторів під потреби людей з особливими потребами або обмеженими можливостями в силу вікової категорії.

Як правило, перила і поручні встановлюються в області між стінками, а також на майданчиках-консолях. Вони мають додаткові відводи з круглими кінцями, що забезпечують легкість експлуатації і безпеку обхвату руками. Для цього вони створюються з поперечним перерізом і з діаметром близько 3-5 см.

пристінні перила

Сходи для літніх людей повинні бути обладнані поручнями, які:

 • не мають місць зварювання і грубих стиків;
 • не ковзають, але володіють рівною, гладкою поверхнею;
 • стійкі до корозії, виконані з якісних і довговічних матеріалів;
 • прості в догляді і не потребують додаткового фарбування.

Кріплення опор проводиться на рівні 5-7 см від настінного покриття. Крім того, висота поручнів повинна відповідати рівню перил на самій підйомній конструкції. Монтаж здійснюється за допомогою міцних кріплень, здатних витримати вагу тіла пенсіонера. Найчастіше в якості нього виступають кронштейни або анкерні кріплення.

 

Сходинки для літніх людей: що потрібно знати

зручні сходини для людей похилого віку

Крім знання, як розрахувати сходи і їх основні елементи, важливо також врахувати безпеку безпосереднього підйому. За це відповідають матеріали і деякі нюанси в виробництві.

Сходинки можуть мати наступну форму:

 1. Пряма: класика, яка встановлюється в прямих, маршових спорудах;
 2. Кругла: радіальні, монтуються часто на зонах біля ганку або на нижніх частинах споруд;
 3. Трапецевидна: вигнуті, використовуються на гвинтових конструкціях в якості заміни майданчика;
 4. Напівкругла: застосовуються на нижніх зонах і в зоні повороту маршу, округлюються тільки з одного боку.

Найзручніші сходи – ті, у яких правильно підібраний матеріал всіх елементів. Найпопулярніший варіант – натуральне, пофарбоване дерево. Воно безпечно в екологічному плані, довго не стирається і досить комфортне у використанні. Другий варіант – це метал або бетон. Для приміщень, де проживають люди похилого віку, вони не застосовуються, оскільки більш травматичні, так само, як і їх скляні варіанти.

Щоб уникнути падіння і травм в результаті спуску або підйому, варто задуматися також і про запобігання ковзання. Для цього можна використовувати міцне килимове покриття, насічки, що допоможуть створити текстуру і рельєф або ж накладки з гуми або ПВХ, що фіксуються на гострих кутах.

 

Освітлення сходів для безпеки

освітлення сходів

Для організації підсвічування сходів можна застосовувати різні джерела освітлення, наприклад, люстри, бра, точкові світильники, світодіодні стрічки і багато іншого.

Безпечні сходи на другий поверх можуть бути доповнені такими типами освітлення:

 • підвісним на стіні або стелі поблизу;
 • зовнішнім на каркасі;
 • вбудованим в перила;
 • вмонтованим в підсходинки і так далі.

Найбільш зручні сходи на другий поверх будуть мати підсвічування, що допоможе швидко і зручно переміщатися в темряві. Воно виконується за допомогою оптоволокна і профілю з алюмінію. Головний його плюс – тривалість світіння (більше 10 років), і низьку витрату електроенергії – до 3 Вт. Другий поширений варіант – світодіодна стрічка для перил. Вона служить більше 5 років, а також має підвищену витрату електрики – до 7 Вт.

підсвічування сходів в будинку

Гвинтові підйомні елементи найчастіше доповнюються підвісними бра або люстрами, а ось на прямих прольотах буде доречно розмістити настінні або стельові точкові джерела світла. Залежно від обсягу прольоту, підбирається потужність світильників, ступінь розсіювання і тепловий режим.

Розрахунки сходів і освітлювальних приладів, їх температури краще проводити на етапі проектування. Дерево добре поєднується з теплою колірною гамою, склу підійдуть нейтрально-холодні відтінки, а ось освітлення металу залежить від кольору фарбування і типу конструкції. Кращий варіант – косе світло в тон поверхні.

 

Яку конструкцію вибрати?

конструкція сходів

Зручними сходами для літніх людей вважаються вироби з прямими маршами, майданчиками і кількістю сходин в одному марші не більше 9 … 10. Це досить складно здійснити в умовах обмеженого простору приватного будинку, але при відсутності інших варіантів доводиться виділяти необхідне місце на створення підйомних конструкцій. Найзручніші сходи – з двома-трьома маршами замість одного і замість більш компактних гвинтових конструкцій.

Краще уникати гвинтових моделей – вони небезпечні для людей похилого віку, тварин і дітей за рахунок поворотів і забіжних деталей. З метою підвищення безпеки не зайвим буде встановити поручні – широкі, округлі, зібрані з однорідного матеріалу.

Грунтовність споруди – не зайва деталь, якщо в будинку присутні люди з підвищеним індексом маси тіла. Хороше рішення – цілісна модель, без повітряних деталей і «гусячого кроку».

А для того, щоб мати правильну і сучасну модель – зверніться до наших фахівців!