БАМБУКОВІ СХОДИ – ЕКОЛОГІЧНА ДОВГОВІЧНІСТЬ

Бамбук – рослина, яку в нашому регіоні можна зустріти тільки в ботанічних садах і оранжереях, оскільки місцевий клімат не дає їй нормально рости. Однак корисні властивості бамбука як будівельного матеріалу цінуються і у нас, а не тільки на батьківщині цієї цінної сировини – в Південно-Східній Азії.

Переваги бамбука

Незважаючи на звичне звучання слів «деревина бамбука», термін невірний з точки зору ботаніки, оскільки бамбук – не є дерево, а трав’яниста рослина, хоча і багаторічна. Стебла зрілого примірника, в залежності від породи, досягають 80 см в діаметрі і мають довжину 10 … 38 м. При цьому стебло всередині порожнє, з перегородками поперек напрямку росту, і дуже міцне. Зелений бамбук гнучкий і може бути застосований в арочних конструкціях, висушений стає жорстким і дає надійну опору будь-яким виробам.

Природно, таку зручну сировину активно використовують в будівництві, ремонті і обробці приміщень. Зокрема, з нього виготовляються бамбукові сходи, екологічна довговічність яких не поступається класичним виробам з дерева.

При цьому термін «бамбукові сходи» зазвичай відноситься до конструкцій, що не цілком вироблені із стебел цієї рослини. Сходинки та несучі елементи – косоури, тятиви – виготовляються з дерева, рідше металу. З бамбука ж роблять вертикальні опори, стійки перил, самі перила, больця.

Часто розділені на шматки стебла застосовують для заповнення простору між сходинками, між сходинками і перилами (бічні огородження)

Дошка з бамбука – це можливо?

Традиційна методика виготовлення дощок – тобто поздовжній розпил стовбура дерева на окремі елементи – для трав’янистої рослини, звичайно, не використовується. Те, що в побуті називається «дошкою з бамбука» – це високотехнологічний матеріал, отриманий шляхом склейки під тиском тонких пластин (ламелей), дійсно отриманих з розпиляних уздовж стебел рослини. Для того, щоб ламелі вийшли рівними, а не виглядали як частина бічної поверхні циліндра (чим вони і є насправді), їх виготовляють вузькими, з стебел великого діаметру, і перед склеюванням випрямляють під пресом.

При цьому використовують кілька варіантів склейки ламелей – поперек основної площини дошки, уздовж (як у звичайної паркетної дошки), з різним напрямком укладання. Також застосовують дуже вузькі дощечки, фактично палички.

Використання таких дощок в якості сходинок дозволяє забезпечити необхідну міцність конструкції сходів і в той же час зробити її повністю бамбуковою.