ХУДОЖНЄ ГНУТТЯ В СТВОРЕННІ СХОДІВ ДЛЯ ЗАМІСЬКИХ БУДИНКІВ

Витончено зігнуті прутки і смуги, труби і пластини – краща прикраса кованих виробів. Технологія художнього гнуття в створенні сходів для заміських будинків застосовується дуже широко, причому як для створення силових елементів конструкції, так і для чисто декоративних деталей.

При створенні гнутих фрагментів виробу використовуються два види обробки – гаряча і холодна. При «гарячій» метал згинають на спеціальних пристроях в нагрітому стані, при «холодній» – без нагріву або з невеликим нагріванням. Вибір способу обробки залежить від характеристик металу. Так, м’яку мідь і алюміній, деякі види бронзи і сталей, інші кольорові метали можна згинати без нагрівання, просто приклавши певне навантаження. Чорні ж метали, особливо відносно тендітний чавун і ряд сталей можна зігнути тільки при нагріванні до температури «пластичної деформації». Найчастіше, однак, для полегшення процесу згинання використовують «гарячу» технологію. У таблиці нижче наведені оптимальні температури нагрівання металу для гнуття.

Використання сучасних згинальних верстатів дозволяє обійтися без нагріву або використовувати низькі температури (100 … 150 градусів Цельсія). Холодне гнуття розраховане на мінімізацію кількості обладнання. Сам верстат являє собою найпростіший механічний пристрій, що приводиться в дію людською силою або – рідше, на великих виробництвах – з гідравлічним посиленням. При роботі з нагрітим металом до згинаючих верстатів додаються нагрівальні печі, жароміцні столи і шаблони.

Сам процес гнуття виконується наступним чином:

  • від смуги або прутка промислового прокату відрізається фрагмент потрібної довжини;
  • укладається в шаблон;
  • за допомогою прикладенного в певній точці (точках) зусилля деталь згинається до повної відповідності шаблону.

Така технологія дозволяє отримати безліч однакових деталей, які використовуються в подальшому для створення складних композицій. Невелика перебудова верстата, зміна розташування елементів шаблону допомагають масштабувати одержувані елементи і коригувати їх геометрію. За рахунок таких «правок» деталі, отримані методом холодного художнього згинання, стають унікальними і полегшують створення унікальних же огороджень і прикрас сходів в заміських будинках.